Miután a Nabucco és a Déli Áramlat is bedőlt, Magyarországnak azonban nem szabad feladnia az energia-diverzifikációra irányuló erőfeszítéseit. Kulcsfontosságúvá vált a görög-bolgár-román-magyar gázfolyosó kialakítása – mondta kedden Brüsszelben az MTI-nek Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának az elnöke.
Ezen országok vezetékeinek az összekapcsolása azért válik kiemelkedően fontos érdekké, mert ezen a vezetékrendszeren nagyon jelentős mennyiségű gáz áramolhat az úgynevezett déli gázfolyosóból Európába – mondta Németh. Fontos, hogy az EU támogassa ennek a görög-bolgár-román-magyar tengelynek a megépítését – tette hozzá.
Németh elmondta: az EU-országok törvényhozásaiban működő külügyi bizottságok elnökeinek hagyományteremtő célú találkozóján vett részt Brüsszelben, Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottsági elnökének a kezdeményezésére. A magyar nemzeti delegáció tagja volt a honvédelmi bizottság alelnöke, Harangozó Tamás is.
December első napján megbeszélést folytattak Federica Mogherinivel, az EU új kül- és biztonságpolitikai képviselőjével, valamint Johannes Hahnnal, az EU új szomszédságpolitikai és bővítési tárgyalásokkal foglalkozó biztosával, másnap pedig a balkáni országok külügyminisztereivel találkoztak. Megvitatták Elmar Brok jelentését az EU biztonsági helyzetéről. Ezzel kapcsolatban a magyar külügyi bizottsági elnök megállapította: sürgető, hogy az új biztonsági helyzetben az unióbiztonsági stratégiát alkosson, amely az elkövetkező időszakra orientálja majd a politikai gondolkodást.



















