A közös hadgyakorlatok abban segítenek, hogy a NATO, a történelem legnagyobb katonai szövetsége apró lépésekkel folyamatosan erősödjön – fogalmazott az Egyesült Államok magyarországi nagykövete szerdán a pápai bázisrepülőtéren, ahol megtekintette a Thunder Cloud 2015 közös kiképzést.
Colleen Bell azt mondta, a pápai hadgyakorlatokon a magyar szárazföldi ellenőrző személyzet együtt dolgozik az Egyesült Államok légierejének személyzetével annak érdekében, hogy jobban megértsék egymás rendszereit, protokollját, és hasznosítsák a tapasztalatokat, hogy még hatékonyabb szövetségesként működhessenek együtt.
A nagykövet az 1990-es évek balkáni háborúira kitérve kiemelte, a magyar és az amerikai katonák már 1999-es NATO-szövetségesekké válásuk előtt is dolgoztak együtt az európai szabadság és stabilitás növeléséért. Ezután, a 2000-es években sok további gyakorlatot végeztek közösen, és látható, hogyan halad előre a kétoldalú együttműködés – mondta.
Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár emlékeztetett arra, a szövetséges országok a walesi NATO-csúcstalálkozón döntöttek a jelenlét és a közös gyakorlatok fokozása mellett. Ezek részeként a Magyar Honvédség katonái intenzív gyakorlatokat bonyolítottak le mind Magyarországon, mint pedig külföldön.
Eric Vollmecke, az amerikai légierő vezérőrnagya hangsúlyozta: komoly együttműködésük van Magyarországgal, ez mindkét félnek hasznára válik. Hozzátette, az amerikai légierő által biztosított műveleti területi biztonsági csomag lehetővé teszi, hogy különböző környezetben, légterekben tegyék próbára képességeiket, együttműködve Európa 12 országával.
A vezérőrnagy azt mondta: nincs az a nemzet, amely a mai kihívásokkal egyedül szembe tudna nézni. Ezért szükséges, hogy az összes NATO-szövetségest bevonják a közös gyakorlatokba – hangsúlyozta.
Orosz Zoltán altábornagy helyettes vezérkari főnök úgy fogalmazott: Magyarország és Európa biztonságának garantálása érdekében fontosak a közös kiképzések. Elmondta, 1991 óta mintegy 1300 magyar katona járt az Egyesült Államokban képzéseken. Megjegyezte, hogy a jelenlegi aktív állományból mintegy 350-en vettek részt az Egyesült Államok katonai oktatási képzésein.
A helyettes vezérkari főnök kiemelte, a NATO-szövetségesek közül az Egyesült Államok biztosítja a legnagyobb támogatást a Magyar Honvédség fejlődéséhez. A kiképzéseken, felkészítéseken több új képességekre is szert tettek, sőt több magyar katonát is kitüntettek már a tengerentúlon.
A Thunder Cloud 2015 közös kiképzésen Magyarországról csaknem háromszázan (ezen belül Pápáról harminchatan) vesznek részt. Az Egyesült Államokból pedig háromszázötven katona van ott A-10-es típusú repülőgépekkel, és közülük kilencvennégyen állomásoznak Pápán.