A vártnál is nagyobb, rekord méretű volt a tavalyi orosz fegyverexport, és a megrendelésekből kiszámíthatóan ez még legalább három évig így lesz.
Eredetileg arra számítottak Moszkvában, hogy a 2010-es 10,4 milliárd után a 2011-es fegyverexport értéke 11,6 milliárd dollár lesz – ehelyett 13,2 milliárddal rekordot állított fel, megerősítve az ország második helyét a nemzetközi fegyver-kereskedelemben. (Az első az Egyesült Államok 28,76 milliárd dollárral.) Az eredményt különösen jónak tartják, mert annak ellenére sikerült elérni, mert olyan fontos piacot vesztettek el a nemzetközi fegyverszállítási embargó miatt, mint Irán, valamint Líbia.
Mint Andrej Frolov, a Fegyverexport című magazin főszerkesztője írta, 2011-ben India volt a legnagyobb partner, oda irányult az export 25 százaléka, majd Algéria, Venezuela és Vietnam következett. Ez a sorrend várhatóan idén sem változik, mert Új-Delhi 40 Mi-17V-5-ös és Ka-31-es helikoptert rendelt. Emellett – mint azt a moszkvai rádiónak elmondta a Független Katonai Monitor szerkesztője, Viktor Litovkin – miután már vettek 350 harckocsit, további 1500 T-90C típusú harckocsira tartanak igényt. Ez a tank egyébként számos piacon bizonyult népszerűnek. Az export sztárjai azonban egyértelműen a katonai repülőgépek voltak, ezek adták a kivitel 50 százalékát. A szárazföldi erők fegyverei 25, a haditengerészet 11, a légvédelmi rendszerek 10 százalékkal szerepelnek a rangsorban. Idén 50, különböző típusú Szuhojt adnak el, ezen kívül India kap 10 MiG-29K haditengerészeti vadászt és modernizálja légierejének 10 MiG-29-esét, Mianmar 14 MiG-29-est kap, és egy 2007-es szerződés alapján 24 darabot kapnak ebből a típusból Szíria, az ott kialakult helyzet miatt ez azonban kérdésessé vált.
A szakértők szerint a 40 milliárd dolláros rendelésállomány legalább még három évre biztosítja az export jelenlegi szintjét, azonban többségük szerint további jelentős bővülésre nem lehet számítani. Tavaly Oroszországnak 65 országgal volt katonai együttműködési megállapodása, és ez a jövőben legfeljebb néhány afrikai állammal bővülhet. Ezért mértéktartónak tekinthető az idei fegyverkivitelre megcélzott 13,5 milliárd dolláros bevétel.
Barabás T. János