Az illegális fémkereskedelem visszaszorítása érdekében együttműködési megállapodást írt alá a vám- és pénzügyőrség a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületével csütörtökön Budapesten.
Nagy János, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka a megállapodás aláírásakor társadalmi összefogást sürgetett az illegális kereskedelem visszaszorításáért. Az altábornagy úgy fogalmazott: a kábellopások, a vasúti sínek, csatornafedelek eltulajdonítása a közlekedés-biztonság mellett az emberek életét is veszélyezteti.
Sárosi Eszter, az egyesület ügyvezető igazgatója szerint a szervezet és a vámőrség céljai közösek: visszaszorítani az illegális kereskedelmet, hogy ennek hatását a gazdaságban is érezni lehessen. Az egyesület adatai szerint évente mintegy másfél millió tonna nyersanyagot vittek vissza a gazdasági, ipari körforgásba a fémhulladék-kereskedők, de ez tavaly 350 ezer tonnával kevesebb volt, amit a recesszióval, a vállalkozások kevesebb munkájával magyaráznak.
A fémhulladékkal a január 1-je óta hatályos törvény szerint csak a vám- és pénzügyőrség engedélyével lehet kereskedni. Április 22-ig 636 kérelem érkezett a vámőrséghez, holott az adatok szerint tavaly 861 fémkereskedés működött az országban.
Az Országgyűlés által elfogadott jogszabály legfőbb rendelkezése, hogy a magánszemélyektől begyűjtött fémeket hat napig eredeti állapotban kötelesek az átvevők megőrizni és a napi forgalmat interneten kell jelenteniük. Így ha egy fémtárgy eltűnik, perceken belül ellenőrizni tudják, hogy valamelyik kereskedőhöz került-e.
A fémkereskedelemmel kapcsolatos bűnügyek felderítésén 700 pénzügyőr és 31 mobilcsoport dolgozik. A vámosok legutóbb kedden csaknem 5 tonna fémhulladékot foglaltak le egy Pest megyei, illegálisan működő telephelyen.