A szükséges létszám felét sem sikerül besorozni a hadseregbe Oroszországban, ami felgyorsíthatja a hivatásosok alkalmazását.
A hivatalos adatok szerint bár csak 2016-ra tervezték az orosz hadsereg létszámának egymillió főre csökkentését, az jelenleg 774 500 főből áll. Ebből 220 ezer tiszt és 200 ezer szerződéses katona. A létszám szükséges szintre való feltöltéséhez évente 300 ezer embert kellene besorozni, de tavaly csak 135 ezret sikerült, és a tapasztalatok alapján idén 150 ezerre szállította le a célszámot a védelmi minisztérium. A hiányt egyrészt a demográfiai hullámvölgynek, másrészt a szolgálat alóli, nagy számú kibújásnak tulajdonítják. Az adatokat a Nyezaviszimaja Gazeta közölte a duma védelmi bizottságának jelentése alapján.
A problémára három megoldás lehetséges: csökkentik a megkívánt hadsereg-létszámot, növelik a hivatásosok számát, vagy megtalálják a módját a szükséges számú fiatal besorozásának – a parlamenti bizottság szerint ez utóbbi azonban oda vezethet, hogy megsértik a jelenlegi törvényeket és az emberi jogokat. Egyelőre azzal igyekeznek segíteni a problémán, hogy emelik a katonák fizetését és nyugdíját, javítják egészségügyi ellátásukat és erősítik a gondoskodást családtagjaikról.
Ez a helyzet befolyásolhatja a Dmitrij Medvegyev államfő által kezdeményezett haderőreform sorsát. Ennek keretében fennmaradna a jelenlegi vegyes, vagyis hivatásos és besorozott katonákból álló rendszer, de a tömeghadsereghez szükséges, eredetileg 350 ezer tisztből – azok nem kis elégedetlenségére – végül csak 200 ezer maradna, amelynek elérése már közvetlen közelben van. A Stratégia 2020 program emellett a hadsereg fegyverzetének és felszereléseinek átfogó korszerűsítését írja elő, akár nyugati import árán is.
Nyugati szakértők szerint a tervet az a felismerés inspirálta, hogy az orosz hadsereg jelenlegi állapotában nem veheti fel a versenyt nemhogy az Egyesült Államokkal, de a nagyobb NATO-tagországokkal sem. A Grúzia ellen 2008-ban viselt rövid háború a kis szomszéd fölött aratott orosz győzelem ellenére rámutatott Moszkva gyengeségére, haderejének logisztikai és technológiai hiányosságaira.
A reformok érintik a különleges szolgálatokat, amelyekből több mint fél tucat van, s összevonnák őket egy nemzeti gárdába. Ebben a fő szerep a titkosszolgálatnak, az FSB-nek jutna, amelynek hatáskörét az utóbbi években jelentősen kibővítették. Az átszervezés azonban jelentős leépítésekkel járnak – a belügyminisztérium alá tartozó csapatok létszámát idén 22 százalékkal tervezik csökkenteni.
Egyelőre kérdéses, hogy a fegyveres erők részéről jelentős ellenállásba ütköző terveket sikerül-e végrehajtani, mint ahogy az is, lesz-e évi 500 milliárd, az orosz GDP 5,5 százaléka az átfegyverzésre.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János