Ukrajna végrehajtja fegyveres erőinek átfogó reformját, hogy korszerű, európai típusú hadsereggel rendelkezzen – nyilatkozta Ihor Kabanyenko tábornok, vezérkari főnökhelyettes a RIA Novosztyi hírügynökségnek. A cél egy modern, mozgékony, jól képzett és felfegyverzett professzionális hadsereg létrehozása.
Mindennek érdekében a védelmi miniszter utasítást adott a katonai felszerelések felfejlesztésére szánt összeg háromszorosára, s a karbantartásra fordított kétszerezésére emelésére. Prioritást élveznek a légierő és a haditengerészet fegyverbeszerzései.
Ennek megfelelően szervezték át az ország hadiiparát, amikor 2011 elején létrehozták az Ukroboronprom állami konszernt, amelybe összevonták csaknem valamennyi hadiüzemet, szolgáltatót és kereskedelmet. A gyakorlati munka idén kezdődött, de Andrij Kljujev, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára szerint az eredmények máris ígéretesek.
Idén 15 hajót kapott a haditengerészet és elkezdik a legújabb, BTR-4-es páncélozott csapatszállítók átadását a hadseregnek. Eddig 12 korszerűsített MiG 29-es, Szu-25-ös és L-39-es repülőgépet adtak át, amit 36 további követ még ebben az évben. A következő öt évben több mint 80 repülőgéppel erősítik a légierőt. Haditechnikai előrelépés az új ZTM1-es gépágyú, amit tavaly helyeztek szolgálatba.
Jó hírek ezek a függetlenség elnyerésével igencsak megtépett hadiiparnak, amelyben a Szovjetunió szétesése előtt 3594 vállalat és intézet 3 millió embernek adott munkát. A 205 nagy fegyvergyártóból mára 140 maradt, ennek ellenére Ukrajna a nemzetközi fegyverkereskedelem élvonalában van, bár a tavaly kiesett a 10 legnagyobb exportőr listájáról. Az Ukroboronprom vezérigazgatója, Dmitro Peregudov szerint a következő 4-5 évre 5 milliárd dollár értékű megrendelésre van aláírt szerződésük. Tavaly 62 országba szállítottak védelmi cikkeket, illetve nyújtottak ilyen jellegű szolgáltatásokat. A legnagyobb vásárlóik az ázsiai országok (45 százalék), élükön Indiával, valamint Afrika (30 százalék).
A legkelendőbb cikkek a katonai szállító repülőgépek az Antonov-sorozatból, mint a most kifejlesztett An-70, és a többcélú An-140, amit az orosz védelmi minisztérium is bevett fejlesztési programjába. Ugyancsak népszerűek az ukrán tankok, mint a T-80UD (amiből 320-at vásárolt Pakisztán) és továbbfejlesztett változata, a T-84-es Oplot (képünkön), ebből tavaly 49-et rendelt Thaiföld. Kelendőek a piacon az APC-k is.
A szovjet korszakban Ukrajna építette a birodalom flottájának 40 százalékát, így a hajóprogramnak van mire építenie. A 2021-ig tartó időszakban 10 korvettet építenek, 60 százalékban hazai elemekből, a többit a NATO országok szállítják.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János