Áll a bál a kulturális minisztériumban. Fejek hullottak egy mellszobor miatt, és hivatalnokok kerülhetnek börtönbe.
Marek Madarič szlovák kulturális miniszter látványosan tajtékzik, nyilván azért, hogy az ő feje ne kerüljön veszélybe. Alapos nyomozást ígér az ügyben, hogy miképp vihetett ki az országból valaki egy eredeti Bernini-büsztöt. Nagy fejetlenség lehet a tárca műtárgyexportért felelős osztályán. Senkinek nem tűnt fel, hogy az állami becsüs Bernini-alkotás helyett Bernini stílusában készült alkotásra „javította ki” a minősítés szövegét. A kivitelre egy francia gyűjtő kért engedélyt, és fel is tüntette, hogy a szobor valószínűleg az olasz olasz barokk szobrászművész alkotása.
Az V. Pál pápát ábrázoló mellszobor évtizedekig Zmeták Ernő érsekújvári származású festőművész és műgyűjtő tulajdonában volt. A művész örökösei tavalyelőtt fordultak egy pozsonyi aukciósházhoz, hogy pénzzé tegyék. Az aukciósház másolatnak tartotta a művet, a kikiáltási ár az ötvenezer eurót sem érte el, de ennyiért sem kellett senkinek. A francia gyűjtő huszonnégyezer euróért, aprópénzért jutott hozzá, az említett kiviteli kérvényben azonban már hétmillió euróra becsülte az értékét. Aztán meg sem állt vele Londonig, ahol a Sotheby’s aukciósház segítségével eladta a Los Angeles-i Getty múzeumnak, harmincmillió euróért.
A kulturális tárca most enyhíteni igyekszik a nemzetközi blamázst. Ha a bíróság kimondja, hogy törvénysértés történt a kiviteli engedély megadásakor, a minisztérium kezdeményezheti a szobor visszaszolgáltatását.
Érdemes tudni: a Gettynek első rangú jogászai vannak, és nem arról híres, hogy ingyen lemondana értékes alkotásokról.
A szobrot „átminősítő” becsüs hölgy már nem dolgozik a minisztériumban, a kiviteli kérvényt elbíráló bizottság tagjait szintén elbocsátották, ahogy az illetékes részleg igazgatóját is. Remélhetőleg hamarosan kiderül, ki mennyire sáros az ügyben, amely jó eséllyel pályázik az évszázad legrosszabb üzlete címre.
Nyári vakáció ide vagy oda, az ellenzék kísérletet tenne a parlament kulturális bizottságának összehívására is, mivel korrupciót sejt. Az eredetiség megállapítása hosszú és drága folyamat, és persze a szlovák aukciósház is tévedhet. De az is szinte bizonyos, hogy ha megállapították volna az eredetiséget, a szlovák állam nem fizetett volna harmincmillió eurót az örökösöknek, egyszerűen azért, mert nálunk nincs ennyi pénz ilyesmire.
Szóval egyeseknek még kapóra is jöhetett, hogy a mellszobor kikerült az országból. Az ügy tehát valószínűleg bonyolultabb, mint amilyennek első ránézésre tűnik, de ez a Zmeták-örökösöket nyilván nem vigasztalja — írja az ujszo.com.