Új eszközzel bővült a nem halálos fegyverek arzenálja – a hangpajzzsal. A hangfegyvereket az amerikai rendőrség már egy ideje használja tömegoszlatáshoz, ezek erős és kellemetlen hanggal késztetik menekülésre a tüntetőket. Hátrányuk, hogy hatótávolságuk csupán néhány tucat méter, és méretük miatt csak járművekre szerelve használhatók. A Raytheon szabadalmaztatta új eszközről a The New Scientist számolt be.
A fegyver csaknem teljesen úgy néz ki, mint a rohamrendőrök által általában használt védő pajzsok, de bele van építve egy akusztikus rendszer, amely olyan mély frekvenciás hangot bocsát ki, amire rezonál az emberi légzőszerv-rendszer. Ezzel légzési nehézséget okoz, aminek erőssége szabályozható, a kellemetlen érzéstől az embert „időlegesen cselekvőképtelenné” tevőig – vagyis az ájulásig. A hanghullámok valóságos falat alkotnak a pajzs előtt, ezzel lehetetlenné teszik a testközeli támadást. Kidolgozói megbírkóztak a hatótávolság problémájával is. A pajzsokkal egymás mellett állva sorfalat alkotó rohamrendőrök drót nélküli összeköttetést teremthetnek közöttük, ekkor nagyobb területet képesek lefedni, s tevékenységüket a parancsnoki pajzs vezérli. A szabadalommal kapcsolatban számos fontos részletet nem hoztak még nyilvánosságra a hatótávolságtól az áramforrásig, vagy hogy egy feltöltéssel mennyi ideig képes üzemelni.
Természetesen a pajzsfegyverrel kapcsolatban is felmerült a civil szakértők általános aggodalma, miszerint legyengült szervezetű vagy beteg embereknél – ebben az esetben főleg az asztmában szenvedőknél – az eszköz alkalmazása halált okozhat.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János