Az idő múlásával a festett falak is megkopnak, elkoszolódnak, így itt az ideje az újrafestésnek, azonban ha régóta nem nyúltunk hozzá, nem végeztünk rajta tisztasági festést, előfordulhat, hogy a régi réteget is el kell távolítani.
Ez nem lehet kérdés olyan esetekben, amikor a festék lepattogzott, mállik, a fal repedésekkel teli, egyszóval jelentős állagromlás következett be. De egyéb esetekben sem árt festés előtt átvizsgálni a felületet, és ha szükséges, eltávolítani a régi réteget. Mi a teendő, és hogyan csináljuk, hogy az újrafestés tartós és esztétikus legyen?
Falfestés házilag
A falak újraszínezése az egyik leggyakoribb művelet, amit sokan házilag oldanak meg, hiszen alapesetben egyszerű, különösebb szakértelmet és speciális szerszámokat nem igényel. Beletörhet azonban a bicskánk, mert esetenként a fal javítását, a régi festékréteg eltávolítását sem kerülhetjük el. Az ehhez szükséges valamennyi anyagot és szerszámot beszerezhetjük a MesterekFutára webshopból.
Amennyiben még nem csináltál ilyet, honnan tudhatod, hogy a festékréteget le kell-e kaparni? Egy régi lakás esetén nagy a valószínűsége, hogy már sok réteg festék van a falon, így ha rákened az új réteget, az felhólyagzik vagy rátapad a hengerre, nem tapad meg a falon, de egy rosszul és nem minőségi anyagokkal kivitelezett felület esetén is előfordulhat mindez. Ezek a problémák azt jelezhetik, hogy bizony, festés előtt nagy munka vár ránk.
Hogyan fogj hozzá?
Ha megálmodtuk, hogyan és milyen színűre festjük a helyiséget, mérjük le a festendő felületet, majd számoljuk ki az anyagszükségletet, és szerezzünk be minden alapanyagot és a szükséges szerszámokat. A régi festék eltávolításához csupán egy szivacshenger, egy spakli, egy vödör és egy létra fog kelleni.
Sok munkától és takarítástól kímélhetjük meg magunkat, ha a festési munkálatok előtt előkészítjük a területet. Vigyük át egy másik helyiségbe vagy toljuk össze a bútorokat a szoba közepére, majd ezeket, illetve a padlót is takarjuk le fóliával, hogy megvédjük a szennyeződésektől.
Először hengereljük át sávonként többször a felületet a benedvesített szivacshengerrel a festék fellazítása érdekében, majd kezdjünk hozzá a lekaparáshoz a spatula segítségével. Egészen a simított vakolatrétegig szedjük vissza, azután következhet a glettelés a megfelelő anyagokkal.
Az utolsó simítások
A glett teljes száradása után csiszoljuk meg nem túlságosan erősen a felületet egy 100-as szemcsenagyságú csiszolópapírral, így eltüntethetjük az egyenetlenségeket.
Portalanítsuk a falat és a padlót is, hogy a szennyeződés ne tapadhasson vissza a felületre, majd következhet a fal mélyalapozása a foltosodás elkerülése és a jobb tapadás érdekében. A mélyalapozás hasznos amiatt is, mert így kevesebb festékre lesz szükség, 2-3 helyett 1 réteg is elég lehet.
És végül következhet a várva várt festék, amelyet praktikusan hengerrel hordjunk fel a falra. Időigényes és fáradságos munka volt, de ha precízen csináltuk végig, a végeredmény kárpótol majd mindenért.