Az izraeli védelmi minisztérium különböző kezdeményezésekkel erősíti hadiipari bázisát, és az utóbbi évek 7 milliárd dolláros exportját 10 milliárdra szeretné emelni – írta a Defense News.
Ennek érdekében könnyítik a hadiipari export engedélyek megszerzését és fokozzák a jelenleg az exportnak csupán 2 százalékát adó több száz kis- és középvállalat állami támogatását. Smaja Avieli nyugalmazott vezérezredes, a minisztérium hadiipari exportért és együttműködésért felelős ügynökségének (SIBAT) igazgatója elmondta, hogy a kivitel 98 százalékát a négy legnagyobb izraeli védelmi vállalat adja, holott egyes esetekben a kis cégek gyorsabban állhatnak elő innovatív megoldásokkal. Ezért elsősorban őket buzdítják arra, hogy lépjenek ki a nemzetközi piacra – még akkor is, ha sikerük esetén számíthatnak arra, hogy néhány év múlva kivásárolják őket.
A 100 alkalmazottnál kevesebbel dolgozó, és 108 millió dolláros évi forgalom alatt teljesítő SME-k ügyeivel az ügynökségen belül már önálló osztály foglalkozik. Érdekükben enyhítik a védelmi minisztérium pályázatainak feltételeit, és növelik a kutatás-fejlesztési pénzekhez való hozzájutásukat. Avieli egy tanácskozáson felhívta a fejlődő és feltörekvő országokban rejlő lehetőségekre, amelyek közül Kolumbiával és Vietnammal már kezdeményeztek közös fejlesztéseket.
Mint a tábornok elmondta, bár még nincsenek meg a végleges adatok a tavalyi évről, biztosnak látszik, hogy a 2009-es, csúcsot jelentő közel 7,5 milliárd dolláros export után 2011-ben 6 milliárdra zuhant kivitel 2012-re magára talált, s várhatóan elérte a 7 milliárdos szintet. A nagyvállalati jelentések ezt látszanak igazolni. Az Elbit, Izrael leggyorsabban növekvő és egyetlen magánkézben levő, tőzsdén jegyzett és legnagyobb hadiipari vállalata a tavalyi év első kilenc hónapjában 2 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le, ami csak 800 millióval kevesebb a 2011-es egész évinél. A második legnagyobb cége az ágazatnak, az Israel Aerospace Industries (IAI) még drámaibb sikert ért el, mindössze két szerződésnek köszönhetően meghaladva a tavalyi teljes eredményét: 1,6 milliárd dollár értékben szállít Azerbajdzsánnak egyebek mellett radarokat és pilóta nélküli repülőgépeket, s 932 millióért egy műholdat és felderítő repülőgépet Olaszországnak.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János