Az ICD global submarine market report 2011-2012 szerint még a következő évtized is kedvező lesz a tengeralattjárókat építők számára, ahogy a világ haditengerészetei korszerűsítik és nagyobb teljesítményűre cserélik le flottájuk kiöregedő hajóit. Az üzleti lehetőség sokkal szélesebb körű magánál a hajóépítésnél: növekszik a kereslet a megfelelő, korszerű fegyverzet, érzékelők, elektronika, az álcázó és azon eszközök iránt, amelyek elősegítik a tengeralattjárók tevékenységének összehangolását más tengeralattjárókéval és a felszíni erőkkel – írta a Defense Update.
Világszerte 41 ország rendelkezik tengeralattjárókkal, amelyekből összesen 450-et üzemeltetnek. A régiek leváltására és a meglevő erők növelésére a 2011-2021-es időszakban 155 tengeralattjárót rendelnek, 188,8 milliárd dollar értékben. A piac 46,27 százalékát Észak-Amerika adja, Európáé 24,48, Ázsiáé 24,35 és Latin-Amerikáé 4,55 százalék.
Ami a típusokat illeti, 102 hagyományos dízel-elektromos vadász tengeralattjáró, 37 nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáró és 16 nukleáris rakétahordozó fog szolgálatba állni. A hagyományos típusok legfőbb piacai Brazília, India, Törökország és Vietnam, míg a nukleárisak többsége az amerikai haditengerészetet erősíti 21 vadász és 16 nukleáris rakétahordozóval. Csupán ez utóbbiak 57,1 milliárd dollárba kerülnek.
Az orosz haditengerészet még az idén két új rakétahordozót kap, a Jurij Dolgorukijt (képünkön) és az Alekszandr Nyevszkijt, amelyeket az ugyancsak új, hozzájuk kifejlesztett Bulava stratégiai nukleársi ballisztikus rakétákkal fegyvereznek fel. További hat stratégiai rakétahordozó lép szolgálatba 2018-ig. Ezek a Borej osztályhoz tartozó hajók 16 darab, 6-10 robbanófejjel felszerelt Bulava rakétát hordoznak, de a további példányok, például a Vlagyimir Monomach már 20 ilyen rakétával lesz felszerelve.
A takarékossági intézkedések miatt a feladatokhoz rugalmasabb alkalmazkodó képességű hajókra van szükség, ami átalakítja az ipart is – terjed a moduláris felépítés.
szerző: Barabás T. János