Az AxxonSoft új generációs videómenedzsment szoftvere a cég magyarországi kompetencia-központjában, az Alphasonic Kft.-nél is elérhető. Az Axxon Next 16 kameráig, és 1TB-os archívumig ingyenes megoldást kínál – számtalan extrával.
Az Axxon Next segítségével ingyenesen építhetünk ki legfeljebb 16 kamerából álló rendszert, amelyhez 1TB-os archívumot rendelhetünk. Az ennél nagyobb rendszerek és archívumok kialakítására a szoftverhez kapcsolódó, de már fizetős extrák adnak lehetőséget. A szoftver széles terméktámogatásának köszönhetően az Axxon Soft videomenedzsment-eszköze több mint 80 gyártó termékeivel működik együtt, a rendszerbe ONVIF, illetve PSIA szabványra épülő IP kamerák és videoszerverek integrálhatók.
Az AxxonSoft egy oroszországi vállalat, amely 2003-ban Moszkvában kezdte meg működését. A társaságnak azóta már 32 országban van kihelyezett irodája. Az AxxonSoft három szoftvert értékesít: kezdetben az AxxonSmart volt a belépő szintű szoftvert, amelyet az Axxon Intellect lite és Axxon Intellect Enterprise követett. A világ legnagyobb megfigyelőrendszere Moszkvában működik – az Axxon Intellect szoftver iránnyításával. A rendszerben 18 ezer kamera és 11 ezer szerver műköödik együtt, ennél több kamera csak Londonban működik, ott azonban nincs egységes üzemeltetési megoldás, hiszen kerületenként más szoftvert működik.
Az Axxon Next az Axxon Smartot váltja fel. Az új generációs szoftver érzékeli és rögzíti is a kamerákba integrált videoanalitikai eseményeket – amennyiben az adott, ONVIF-szabványú kamerában elérhető ez a funkció. Számos kameránál ugyanis csak a videóstream volt elérhető, a beépített mozgásérzékelés nem működött.
Az AxxonSoft új szoftvere is két streamet kezel. Videómegfigyelésnél ajánlatos az MPEG4 kodeket használni az élő kép megjelenítésre, mivel kisebb processzor igénye van dekódolásnál, mint a H.264-es tömörítési eljárásnál. Rögzítéshez viszont a H.264-es streamet célszerű használni: ez kevesebb helyet foglal az adattárolón, mint az MPEG4 tömörítésű stream.
A technika fejlődésével párhuzamosan újabb és újabb kamerák jelennek meg a piacon, ahhoz, hogy a szoftvert ne kelljen újratelepítenünk minden egyes új kamera bővítésénél, az AxxonSoft rendszeresen új Driver Packet ad ki. (Ezzel annyi dolgunk van, hogy leállítjuk a megfigyelő szoftvert egy kis időre, töröljük a régi Driver Packet és telepítjük az újat. Miután elindítjuk a szoftvert, nem veszünk észre semmi változást, a rendszer a korábbi beállításoknak megfelelően működik tovább. Az egyedüli változás az lesz, hogy a támogatott termékek tárháza bővül, így szélesebb körből választhatunk kamerákat a rendszer bővítéséhez.)
Az Axxon Nextben a felhasználó kedve szerint állíthatja be a megfelelő nézetet az előre beállított sablonokkal vagy egyszerűen saját maga is készíthet egyedi felületet. Az egyedileg készített nézet jelentősége abban rejlik, hogy a különböző kamerák rendelkezhetnek 16:9 vagy 4:3-as felbontási aránnyal, így az egyedi nézetek kialakításával optimalizálható a megjelenés.
Az Axxon Next rendelkezik riasztási menedzsment funkcióval, amely jelentősen megkönnyíti az élőerős szolgálat munkáját, illetve a rendszerüzemeltető is megfigyelheti, mennyire aktívan dolgoznak a munkatársak. Az előre beállított eseményre a rendszer képes jelzést adni, az eseményeket megfigyelő dolgozónak pedig regisztrálnia kell, hogy szoftver által érzékelt esemény kritikus vagy téves riasztás volt-e. A megfigyelést egy interaktív térkép is segíti: egyszerre láthatjuk kameráinkat és azt, hogy az eszközök hol helyezkednek el.
Az Axxon Next ingyenes verziójával 1TB-os archívumot lehet létrehozni, míg a Next licenszelt verziójával – a gyártó által javasolt 220 eurós árért – korlátlan archívum rögzíthető. Igény esetén használhatunk egy tárhelyet arra, hogy 5 fps-szel folyamatosan rögzítsen a berendezés, míg egy másikat arra, hogy riasztás esetén 25 fps-szel készítsen felvételeket. Ezzel a megoldással növelhető a rendszer rendelkezésre állása.
Az AxxonSoft egyedi fájlrendszerének segítségével növelhetjük a merevlemez élettartamát és gyorsaságát. A fájlrendszeren nem létezik töredezettség, így ha egy bad szektor keletkezik a lemezen, nem veszítjük el az egész fájlt, csupán a hibás szektoron lévő videófájl esik ki.
A rendszer egyik leglényegesebb funkciója a beépített videóanalitika. Segítségével a felhasználó előre definiálhat szituációanalízist, videóanalízist és hangdetektálást. Az események hatására felvételt rögzíthetünk, riasztást, illetve jelzést is küldhetünk a riasztási menedzsmentnek.
A rögzített felvételeket a szokásos módon visszanézhetjük, archiválhatjuk, illetve több kiegészítő funkció segíti a feldolgozást. Az első ilyen funkció a Time Compression, amely tömöríti a hosszabb videófelvételeket és a mozgásokat egy helyen mutatja, így akár egy 2 perces videó helyett csak 10-20 másodperces anyagot kell visszanézni. Gyanús esemény észlelésekor elegendő rákattintani a mozgó alakra és már csak azt a mozgást láthatjuk.
Egy másik ilyen funkció, amelyet az ingyenes verzió ugyan nem tartalmaz, de 650 euróért elérhető, a MomentQuest 2. Használatával jelentősen leegyszerűsíthetjük a rögzített felvételeken való keresgélést. Csak beállítunk pár kritériumot, és a MomentQuest 2 pár pillanat alatt már listázza is a kritériumoknak megfelelő felvételeket. Így nem kell sok időt töltenünk a felvételek végignézésével, így sok időt spórolhatunk meg.
A funkció a következő kategóriákat fogadja a kereséshez: mozgás a zónában, felhasználó által definiált bármely vonallánccal, virtuális vonal átlépésének érzékelése a felhasználó által megadott irányban, egy személy/tárgy csavargása a területen, tárgyak folyamatos jelenléte egy területen, egyik területről a másikra való mozgás. A MomentQuest 2 a következő szűrőket alkalmazza a keresési eredményekhez: tárgy mérete, tárgy színe, tárgy mozgásának iránya, tárgy mozgási sebessége, zóna belépés/feltűnés és zóna kilépés/elhagyás (a “motion in the zone” kritériummal).
Nem utolsó sorban fontos megjegyezni, hogy a micromodulos kialakításnak köszönhetően a rendszer sokkal megbízhatóbb, mivel az egyes egységeket a rendszer külön kezeli. Ha az egyik modul leáll, a rendszer automatikusan megpróbálja újraindítani az adott modult és nem áll le a teljes rendszer hosszú időre.
(X)