A kritikus infrastruktúrák katasztrófavédelmi kérdéseivel foglalkozott a Rendőrtiszti Főiskola Katasztrófavédelmi Tanszékén december 8-án megrendezett tudományos konferencia.
A kritikus infrastruktúra nemrég lett tárgya a tudományos kutatásoknak és oktatásnak, ennek ellenére mégis komoly eredmények könyvelhetők el e területen – hangsúlyozta a konferencián a Rendőrtiszti Főiskola (RTF) rektora. Sárkány István tájékoztatást adott arról is, hogy a RTF feladatait is átvállaló Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és a Katasztrófavédelmi Intézetben miként folytatódik a katasztrófavédelemmel kapcsolatos tantárgyak oktatása, és ezen belül várhatóan milyen helyet kapnak a kritikus infrastruktúra védelmével kapcsolatos témák.
Az új katasztrófavédelmi törvényből következő legfontosabb változásokat Tóth Ferenc, a BM OKF polgári védelmi főfelügyelője ismertette. Az ezredes hangsúlyozta: az új katasztrófavédelmi törvény és a végrehajtási rendeletek eredményeképpen minden terület alapjaiban újul meg. Helyi érdekektől mentes, egységes rendvédelmi rendszer jön létre, lehetővé válik az erő- és eszközállomány optimális tervezése, a meglévő kapacitások jobb kihasználása.
A 2012. január 1-jén hatályba lépő új katasztrófavédelmi törvény a belügyminiszter hatáskörébe utalja a katasztrófavédelmi szempontból kritikus infrastruktúrákat, míg a végrehajtási rendelet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot jelöli meg a beazonosításért és hatósági felügyeletért felelős szervként.
Bognár Balázs, a BM OKF Kritikus Infrastruktúra Koordinációs Osztályának vezetője a hamarosan megalakuló iparbiztonsági főfelügyelőség kritikus infrastruktúrák védelmében betöltendő szerepéről, a kritikus infrastruktúra védelmének hatósági feladatairól beszélt előadásában. A kritikus infrastruktúrák azonosításáról a központi államigazgatási szerv gondoskodik. A hivatásos katasztrófavédelmi szerv a kijelölést követően jóváhagyja az üzemeltetői biztonsági tervet, a kritikus infrastruktúra tulajdonosával, üzemeltetőjével hatósági szerződést köt. A kritikus infrastruktúrát üzemeltető kockázatelemzést végez, kidolgozza a biztonsági tervet, megszervezi és biztosítja a tulajdonában, üzemeltetésében lévő infrastruktúra működésének védelmét.
A fővárosi metróhálózat tűz- és katasztrófavédelméről Palotai Zsolt, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság főosztályvezetője tartott előadást. A most épülő 4-es metró tűzbiztonsági rendszerelemeiről elmondta: a metróban a peronszinten elárusítóhely nem lehet, nem éghető burkolatok lesznek a falakon, külön tűzszakaszokat alakítanak ki. Zárt vezetékcsatornák juttatják majd az oltóanyagot a megfelelő helyre. A vezetékekre nem éghető kábelborítások kerülnek. A szerelvényekben automatikus oltóberendezések lesznek, intelligens tűzjelző-hálózat lesz, és amit igen fontosnak tartott az alezredes, 80 centiméter széles járda épül az alagútban, amelynek hiánya most a 2-es és 3-as vonalakon rendkívüli módon megnehezíti a mentést.
Wéber Antal, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az elektromos energiahálózatnak a rendkívüli időjárás miatti veszélyeztetettségéről, a kárelhárítás tapasztalatairól tartott előadást. Az igazgató az eredményes kárfelszámolás alapvető feltételei a gyors és azonnali információcsere a szolgáltató és a katasztrófavédelem között, az egyértelmű kommunikáció, amikor mindkét fél tisztában van a másik kompetenciájával, előzetes megállapodás a BM OKF és a szolgáltatók között, a kárelhárításban részt vállalók közös képzése, felkészítése.
Az informatikai rendszerek katasztrófavédelméről beszélt a konferencián Károlyi László, a Magyar Posta biztonsági vezetője. Számos példán keresztül szemléltette az informatikai infrastruktúra sérülékenységét, azt, hogy mennyire bonyolult és nehéz feladat ezt az infrastruktúrát megóvni. Szerinte a kritikus infrastruktúrán belül a kritikus informatikai infrastruktúra védelme prioritást kell hogy kapjon. A legfontosabb és elengedhetetlen adat- és információvédelmi biztonsági mechanizmusok, technikai rendszerek közé sorolta az előadó az adatszivárgást megelőző rendszereket, a központi naplóelemző rendszert, a vírusvédelmet, a spamszűrő, tartalomszűrő rendszereket, az elektronikus aláírást, az adattitkosítást.
Forrás: Biztonságpiac.hu/OKF