November 17-én világszerte megrendezik a Koraszülött Világnapot, hogy felhívják a figyelmet arra, milyen súlyos következményekkel jár, ha egy újszülött túl korán jön világra.
A koraszülöttek kilátásait tekintve kritikus szerepe van a szakszerű mentésnek. A dél-magyarországi régióban tevékenykedő Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány és Sütő Zsanett, a Vodafone Alapítvány egyik Főállású Angyala közreműködésével Szegeden november 16-23. között látható fotókiállítás erre a témára hívja fel a figyelmet.
A Koraszülött Világnap alkalmából november 16-án Szegeden a Szolgálat szervezésében egyedülálló szabadtéri fotókiállítás nyílt, amely az életveszélyben lévő koraszülöttek mentését mutatja be. A „Koraszülött-mentés Dél-Magyarországon képekben” című tárlat november 23-ig látható a szegedi Klauzál téren.
„Az élet első perceiben történő szakszerű mentésen múlhat, hogy egy koraszülött életben marad vagy meghal, szellemileg és testileg ép vagy károsodott lesz. Magyarországon kilenc, újszülöttet mentő szolgálat tevékenykedik, amelyek közül a második legtöbb riasztást a dél-magyarországi régió ellátásáért felelős Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány regisztrálja” – mondta el a megnyitón Pintér Sándor professzor, a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Az eseményen részt vett Bártfai György professzor, a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára is, aki a koraszülésről és annak magyarországi helyzetéről beszélt: „Magyarországon az újszülöttek 8,6%-a koraszülött, azaz a 37. terhességi hét előtt jön világra vagy 2,5 kilogrammnál kisebb súllyal születik; ez évente kb. 8500 gyermeket jelent. A koraszülés sok veszéllyel járhat a baba számára, akár életre szóló testi és szellemi károsodást okozhat, emellett pedig ez az újszülöttkori halálozás fő oka.”
A Szolgálat munkáját a Vodafone Alapítvány jóvoltából egy éven keresztül támogatja Sütő Zsanett, a Vodafone Főállású Angyala azzal a céllal, hogy segítsen megteremteni az újszülött életmentés biztos jövőjét a dél-magyarországi régióban. „A Vodafone Főállású Angyal Program egy egyedülálló közösségi kezdeményezés, amely három, társadalmi célok iránt elkötelezett pályázónak nyújt lehetőséget arra, hogy egy éven keresztül az általuk fontosnak tartott, a társadalom érdekeit szolgáló feladatokkal foglalkozzanak egy nonprofit szervezettel történő együttműködés formájában. Az idei évben kiválasztott „Az újszülött életmentésért” című programnak fontos része a támogatók bevonása, amelyre azért is nagy szükség van, mert a szolgálat többször is hitelfelvételre kényszerült működésének biztosításához” – mondta el Sütő Zsanett, a Vodafone Főállású Angyala.
A koraszülésnek számtalan oka lehet, amelyek egy része az anya egészségi állapotával, betegségeivel hozható összefüggésbe (például cukorbetegség, magas vérnyomás), más részüket pedig olyan szociális és életmódbeli tényezők jelentik, mint például a korábbi terhesség-megszakítások, az egészségtelen életmód, dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás, stressz. A gyermekvállalás tudatos tervezése, az említett tényezők ellen tett lépések segíthetnek elkerülni a koraszülést, ám fontos tudni, hogy sok esetben nem azonosítható az azt kiváltó ok.
Hazai szakmai felmérések szerint mentés hiányában évente kb. 150 újszülött halna meg az országban, és kb. 250 szenvedne súlyos testi és szellemi károsodást. A koraszülött-mentés feladata, hogy az életveszélyben lévő babákat minél hamarabb az őket ellátó regionális központok intenzív osztályára szállítsa, ahol az ellátásukhoz szükséges feltételek biztosítottak.
A Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány évente 1250 életveszélyben lévő újszülöttet, koraszülöttet ment Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyében, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részén.
Forrás: BP