Közös, cyber-biztonsági stressz tesztet hajtott végre az Európai Unió (EU) és az Amerikai Egyesült Államok (USA): szakértők segítségével azt vizsgálták, az európai közösség és az amerikai államszövetség mennyire felkészült egy átfogó hackertámadás kivédésére – írta a BBC.
Bár az európai országok tavaly már elvégeztek egy, az informatikai biztonságot tesztelő vizsgálatot, a mostani brüsszeli gyakorlat volt az első ilyen jellegű, európai-amerikai együttműködésben megvalósított gyakorlat. Európa tavalyi stressz tesztjét egyébként az illetékesek úgy kommentálták, hogy a tagállamoknak meg kell erősíteniük védelmi rendszereiket.
Az elmúlt időszakban egyébként a brit hírszerzés egyre több, Nagy-Britannia ellen irányuló informatikai támadást regisztrált.
Neelie Kroes, az EU Digitális Menetrendért felelős biztosa szerint az elmúlt időszakban tapasztalt, kifinomult cyber-támadások globális fenyegetést jelentenek, ezért a védelemben is globális fellépésre van szükség. Kroes szerint a stressz teszt során hasznos tapasztalatokkal gazdagodtak a szakemberek „az óceán mindkét partján”.
Európai biztonsági szakértőknek az egyre gyakoribb támadások okoznak fejfájást. Hackerek nemrégiben egy trójai vírus segítségével próbáltak információt lopni vegyipari és védelmi cégektől, de legkevesebb nyolc ország különböző szervezeteit érintette egy malware típusú támadás is.
Az informatikai rendszerek ellen egyre több támadás indul, ezért a védelem érdekében együttműködésre van szükség – Udo Helmbrecht, az EU biztonsági tanácsadója, az Enisa professzora. Az internet a társadalmunk egy fontos infrastrukturális alapja, amelyet nem csak az üzleti, de a magánéletben is egyre többet használunk. Minél jobban függünk az internettől, annál inkább szükség van az információmegosztásra a védelem érdekében – hangsúlyozta a professzor.
A közös európai-amerikai stressz teszt során két forgatókönyvet is vizsgáltak. Az első szimuláció során az EU titkosszolgálati anyagait próbálták megszerezni a támadók, hogy az információkat utána online közzétegyék. A második gyakorlat során a támadók energetikai irányítórendszereket kíséreltek meg leállítani.
Forrás: Biztonságpiac.hu/BBC News Online