A lengyel haderő csapásmérő repülőgépeit fegyveres drónokra tervezi lecserélni. Waldemar Skrzypczak, a katonai beszerzésekért felelős védelmi miniszterhelyettes közölte, hogy mintegy 30 pilóta nélküli fegyveres robotrepülőgép (UAV) beszerzését tervezik – írta az izraeli Defense Update.
A varsói minisztérium szerint ezek megvásárlása és üzemeltetése olcsóbb a kiöregedő vadászbombázóéknál, s kezelőik kiképzése is sokkal kevesebbe kerül. Különösen előnyös lenne alkalmazásuk a NATO-missziókban való részvételek esetében, hiszen logisztikai igényük meg sem közelíti a vadászbombázókét. Ugyanakkor a lengyel szakértők elismerik, hogy ezeket az előnyöket némileg csökkenti az UAV-khez szükséges nagy számú preciziós lövedék (bombák, rakéták) megfelelő támogató hátterének biztosítása, a karbantartók és kezelők kiképzése.
A döntést sürgető tényező, hogy 2018-ra a lengyel légierő csapásmérő Szu-22-eseinek többsége kiöregedik a szolgálatból, csak jelentős befektetés árán lehetne ezeket a gépeket repülésképes állapotban tartani. A vadászbombázók 1984 óta vannak szolgálatban, összesen 110-et kaptak a lengyelek az oroszoktól, ezekből már csak 45 működőképes – 38 Szu-22M-4K és 7 kétüléses Szu-22M-3k.
Leváltásukra a szakértők szerint a következő UAV-ok jöhetnek számításba: a General Atomics MQ-9 Reaper, az IAI/Malat Heron TP (képünkön) és az Elbit Systems Hermes 900. Esetleg a török TAI Anka is szóba jöhet, de annak terhelhetősége elmarad a vetélytársakétól. Elméletileg Varsó kérhetne az MQ-9C Avengerekből az USA-tól, azonban erősen kétséges, hogy kaphatna ebből a lopakodóból azelőtt, hogy nagyon számban felszerelnék vele az amerikai véderőt. Az üzletet össze lehetne kapcsolni más NATO országok beszerzési terveivel. Franciaország, Németország, Olaszország és Nagy-Britannia is fegyveres drónok beszerzését fontolgatja, és folyik annak felmérése, mennyire felel meg céljaiknak az MQ-9 és a Heron TP.
Barabás T. János