A XXX. nyári olimpia biztonságát garantálni hivatott erők már a versenyek startja előtt felpörögtek. A brit főváros utcáin, a fontosabb középületek, intézmények előtt és közelében fegyveresek strázsálnak, az ötkarikás központnak számító Olimpiai Parkba pedig csak szigorú és alapos átvizsgálás után lehet bejutni.
Az úgynevezett shuttle buszok, vagyis a hivatalos médiahotelek és a fő sajtóközpont (MPC) között közlekedő autóbuszok – a gyorsabb haladást megkönnyítő olimpiai sávot használva – az MPC előtti biztonsági gyűrűnél rakják ki utasaikat, de előbb még a járművek is „röntgenen” esnek át: speciális szerkezeteikkel akna-fellelésre kiképzett katonák pillantanak be a buszok alá, esetleges robbanószerkezetek után kutatva. Egy katona az emeletes buszra felszállva ellenőrzi, nem ül-e illetéktelen személy a járművön.
A bombakeresők mellett az úttestbe rejtett acélcsapdák is a járműves behatolás meghiúsítására szolgálnak, imitt-amott pedig célzatosan felhalmozott homokzsákhalmazok jelzik, adott esetben a mesterlövészek is bevetésre készek.
Az Olimpiai Park megközelítésének tilalmára hatalmas táblák hívják fel a figyelmet, így tilos a környéken a gyalogos forgalom, sem kerékpárral, sem kismotorral nem lehet túl közel hajtani a kerítéshez. Csak az akkreditált járműveket engedik át az ellenőrző pontokon. A nézők kizárólag tömegközlekedési eszközökkel juthatnak el az Olimpiai Parkba.
Tűzriadó miatt több ezer embert evakuáltak a megnyitó előtti napon a kelet-londoni olimpiai park bevásárlóközpontjából. A Stratford városrész olimpiai komplexuma mellett a Westfield plázahálózat a világ egyik legnagyobb bevásárló- és szórakoztatóközpontját építette fel – ennek éttermi negyedében szólalt meg a tűzriadó. A BBC beszámolója szerint a bevásárlóközpontban tartózkodó több ezer vásárlót néhány perc alatt sikerült a szabadba terelni. A tűzoltók helyszíni vizsgálata megállapította, hogy nem történt tűzeset, és a riasztást rövid idő múlva lefújták.
A londoni olimpiai játékok biztonságára a Scotland Yard és az elhárító szolgálatok mellett a brit hadsereg másfél hadosztálynyi – csaknem 15 ezer – katonája ügyel. A készültség szintjét jelzi, hogy London egyes városrészeibe légvédelmi rakétaütegeket is telepítettek.
Forrás: Biztonságpiac.hu/MTI