Az ENSZ Katasztrófafelmérő és Koordinációs Csoportjának Tanácsadó Csoportja (United Nations Disaster Assessment and Coordination UNDAC) február eleji, genfi ülésén jelentették be, hogy Magyarország teljes jogú tagként csatlakozott az UNDAC rendszerhez.
Az ülésen harmincöt ország és nyolc nemzetközi szervezet több mint száz szakértője vett részt.
Jackovics Péter, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveletirányítási főosztály-vezetője a rendezvényen emlékeztetett arra, hogy hazánk az ENSZ Katasztrófafelmérő és Koordinációs Csoportja (UNDAC) létrehozásának 20. évfordulóján első ízben vesz részt tagországként az ülésen, és többéves erőfeszítések után válhatott teljes jogú taggá.
Magyarország az INSARAG Irányelveknek megfelelően tavaly októberben sikeresen minősített egy közepes és egy nehéz városi kutató-mentő csapatot. Az említett kezdeményezések bizonyítják, tette hozzá, hogy Magyarország az UNDACtagságával hozzáadott értékkel és szakértelemmel támogatja a közösséget. Az ország ezzel a harmincöt országot tömörítő ENSZ OCHA Afrika/Európa/Közel-Keleti Csoportba került be.
A világban jelenleg kétszázötvenöt személyt tartanak nyilván UNDAC szakértőként.Az UNDAC egy katasztrófavédelmi és humanitárius segítségnyújtásra specializálódott szakértőkből álló csapat, amely az ENSZ OCHA rendelkezésére áll hirtelen bekövetkező civilizációs és természeti katasztrófák idején. Az OCHA a katasztrófa sújtotta ország kormányának vagy az ENSZ rezidens koordinátorának kérésére rendelheti el a csapat bevetését. A tagokat különböző országok, nemzetközi szervezetek, az ENSZ OCHA veszélyhelyzetek kezelésére kiképzett vezetői adják. Készenlétben állnak, képesek nagyon rövid időn belül (24-48 óra) reagálni, illetve a kárt szenvedett térségbe utazni.
Az UNDAC irányítója a genfi ENSZ OCHA. A szakértői csapat egyebek mellett támogatást nyújt a helyi veszélyhelyzet-kezelési hatóságnak, amellyel szorosan együttműködik, létrehozza a helyszíni műveletirányítási koordinációs központot, ezzel segíti a helyi hatóságokat a nemzetközi reagálás összehangolásában, beleértve a városi kutatási és mentési tevékenységet, illetve felméri a kárt szenvedett országban az elsődleges szükségleteket.
Forrás: BP