Ötnapos képzésen vett részt szeptember elején a HUNOR hivatásos, illetve a HUSZÁR önkéntes katasztrófavédelmi mentőszervezet vezetői és beosztott állománya.
A mentőcsapatok a küszöbön álló ENSZ minősítés előtt az úgynevezett INSARAG (Nemzetközi Kutató-Mentő Tanácsadó Testület) képzés második fázisát teljesítették.
Per-Anders Berthlin, a minősítési folyamat során mentori feladatokat ellátó ENSZ szakértő elmondta, a magyar csapatok felkészültsége imponáló, a minősítési folyamatot a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság igen jól szervezi és koordinálja. Kiemelte: nemzetközi szinten a feladatok magas szintű elvégzése már természetesnek számít, az adott kárterületen a magyar csapattal dolgozók a későbbiekben a munka során tanúsított helytállásra, az empátiára és az együttműködési készségre fognak emlékezni.
A nemzetközi segítségnyújtás szereplőinek bemutatásával és a kárhelyszínen zajló munkálatokról, a beavatkozások szabályairól szóló előadásokkal folytatódott a HUNOR és a HUSZÁR mentőcsapatok képzése Pécelen. A svéd mentor, Per-Anders a nemzetközi segítségnyújtásban résztvevő hivatalos szervek, illetve nem kormányzati szervezetek képviselőit, azok tevékenységét, valamint az általuk létrehozandó különböző szervezeti egységek működését mutatta be.
Az ezt követő előadások már a praktikum oldaláról mutatták be a földrengés sújtotta területen történő műszaki mentési tevékenységet. Az elméleti részt követően a minősítő gyakorlatra készülő csapatok a péceli kiképző bázisról áttelepültek a Zsámbék térségében lévő gyakorló területre, ahol azonnal megkezdték a tábor felállítását, illetve a kárterület felderítését. Míg a felderítők a kárhelyszínen dolgoztak, a pihenőidejét töltő állomány megkezdte a sátortábor helyszínének tereprendezési munkálatait. A táborban összeállították a kárhelyszíni műveletek koordinációs központját (OSOCC), innen koordinálják éles helyzetben a nemzetközi segítségnyújtást, illetve a helyi hatóságokkal is a központ tartja a kapcsolatot.
A romkutatás, mentés különböző fázisait két napon keresztül gyakorolták a HUNOR hivatásos, illetve a HUSZÁR önkéntes katasztrófavédelmi mentőszervezet vezetői és beosztottjai Zsámbékon, a volt rakétabázison. A cél amellett, hogy a mentőcsapatok minél jobban elsajátítsák a szakfeladatok nemzetközileg elfogadott végrehajtását, a csapatépítés és a tapasztalatok szerzése is.
Zsámbék külvárosi területén több kisebb földrengés volt, a település összközműves, vegyes épületszerkezetű lakóépületeiben károk keletkeztek, több robbanás is történt. A detonációk következtében tüzek gyulladtak, épületek omlottak össze, sokan megsérültek, számosan a romok alatt rekedtek. A külváros hegyoldali felében a meredek partfalak meglazultak, omlásveszélyessé váltak. Az elsődleges beavatkozásokat a hivatásos szervek megkezdték, a gázvezetékek sérülése következtében keletkezett tüzeket oltják, vagy a kiszakaszolás után a leürülésig felügyelet alatt tartják. Az elsődleges felderítés zajlik, de a kárhelyszín nagysága és a speciális helyzetek megoldása miatt mozgósítani kellett a HUNOR mentőszervezetet. A nagy területen, szétszórtan elhelyezkedő sérült épületek felderítése során olyan információk érkeztek, hogy feltételezhetően további eltűnt személyekkel kell számolni, ezért a HUSZÁR mentőszervezetet is mozgósítani kellett. Erre a feltételezett alaphelyzetre építették azokat a konkrét feladatokat, amelyeket a két országos mentőszervezet különböző alegységeinek meg kellett oldani a kétnapos terepgyakorlaton.
Két kárhelyszínt jelöltek ki a szervezők, az egyik egy egyszintes, lapostetős, betonfödémes téglaépület volt, amelynek a teteje leszakadt, többen alatta rekedtek. Itt először a helyszínt kellett megtisztítani, illetve dúcolással biztosítani. Ezt követően a kijelölt alegység tiszta módszerrel (úgy, hogy törmelék, morzsalék nem hullhat le) áttörte a födémet és kimentette a bent rekedteket. A másik helyszínen a kétszintes épület bejárata leszakadt, félig eltorlaszolta a nyílást. A ház második emeletén emberek rekedtek. Itt is dúcolást kellett végrehajtani, majd a csapattagok állványt építettek, és arról tiszta módszerrel függőlegesen fölfelé áttörték a födémet. Az így létrehozott résen át jutott be a mentőszemélyzet a benti sérültekhez, akiket az orvosi ellátás után kötéltechnikával juttattak le a földszintre. A feladatokat a mentőcsapatok nappal és éjszaka is végrehajtották, illetve végrehajtják, hiszen éles helyzetben mindkét napszakban boldogulniuk kell.
A nap programjában tematikus oktatás is szerepelt, amikor a mentőszervezetek tagjai csoportokra osztva különböző felszerelések romterületen való alkalmazását gyakorolták. Így például megismerkedtek akusztikus és optikai keresőeszközökkel, a mentőfűrésszel, átvették az alpintechnika különböző mesterfogásait, illetve az arra kijelölt tagok megismerkedtek az új beszerzésű, előző napon érkezett quaddal.
Jambrik Rudolf ezredes, a HUSZÁR parancsnoka elmondta, hasznosnak bizonyult az a programpont is, amikor az eltelt másfél nap tapasztalatait beszélték át a csapatokkal. Mint mondta, megfigyelhető különbség van a hivatásos és az önkéntes mentőszervezetek között. Ez természetesen abból adódik, hogy a HUNOR olyan új alakulat, amely előzmény nélküli, a tagoknak úgymond nincs közös múltjuk. Ezzel szemben a HUSZÁR-ban évek óta együtt dolgozó, egy-egy területre szakosodott szervezetek vannak, amelyek tagjai egy sor praktikát, ötletet, ügyes fogást ismernek. Ezeket lenne hasznos átadni a HUNOR tagjainak.
Forrás: OKF.hu