Mielőtt kitérnénk az AMD szerver előnyeire, először érdemes tisztázni azt a kérdést, hogy a szerver vásárlása vagy a bérlése-e a jobb döntés. Alapvetően mindkettőnek megvannak a maga előnyei, és ezzel le is tudhatnánk a kérdést, de ennél azért létezik egzaktabb válasz is erre a problémakörre.
Az alapvető különbség a két konstrukció között az, hogy a vásárlás egy egyösszegű, nagyobb költséggel jár, míg a bérlés esetén ilyen kiadással nem kell számolni a kezdetek kezdetén. Ha már megvan a vas, akkor azt úgymond csak fenn kell tartani, de az sincs ingyen, hiszen biztosítani kell a szerver számára megfelelő környezetet, és a kezelőszemélyzetet is meg kell fizetni. Bérlés esetén sem a környezetről, sem a személyzetről nem kell gondoskodni, ugyanakkor ki kell fizetni hónapról hónapra egy bérleti díjat.
Most, hogy ezeket a legfőbb különbségeket tisztáztuk, nézzük, hogy mit kell átgondolnia annak, aki hezitál a bérlés és a vásárlás között!
Bérlés vagy vásárlás? Melyik a jobb?
Ha nincs időd várakozni, akkor érdemesebb bérlésben gondolkodni. A megrendelés leadása után általában 24 órán belül, de legkésőbb 72 óra múlva már rendelkezésedre is áll a szerver, vásárlásnál azért ez egy kicsit hosszadalmasabb folyamat. A rugalmasság szintén a bérlés mellett szól, hiszen a konfiguráció idő közben módosítható, és nem kell azon töprengeni, hogy mit csinálsz a régi vassal, ha újat vásárolsz.
A folyamatos működés akkor garantált vásárolt szerver esetén, ha biztosítani tudod azt, hogy munkaszüneti napokon is ügyeletben legyen valaki, aki beavatkozik, ha szükséges. Bérlésnél csereszervert kapsz hiba esetén, így gyakorlatilag garantált a folyamatos, kiesés nélküli működés. A szerver monitorozását, továbbá a hibás alkatrész cseréjét a szerverszolgáltatást nyújtó cég intézi. Jó hír, hogy hiba esetén nem kell extra költségekkel számolnod sem a munkadíj, sem az alkatrész miatt.
Vannak cégek, amelyek ajándékot adnak a dedikált szerver bérlés mellé. A RackForestnél ez egy nulla forintos szerver hoszting.
Nézzük, hogy miért olyan különleges az AMD processzor!
Az AMD processzor azért jó opció, mert költséghatékony megoldást tud nyújtani. Hogy mégis mennyire költséghatékony ez a megoldás? Nézzük a számokat!
Az AMD processzor sokkal jobb fogyasztással rendelkezik, mint az Intelé, 65-88 watt ez az érték. Nem csak ez az egyetlen pozitívuma az AMD-nek: kiemelkedően gyors az extra szálaknak betudhatóan, a biztonságára pedig nem igazán van panasz.
Kiegészítő információ, hogy a RackForestnél ASROCK alaplappal, ECC memóriával, továbbá távoli menedzsmenttel látták el a desktop környezetben is használt processzort.
Érdemes tudni azt is, hogy az L3 gyorsítótár 32 megabyte értékkel bír, továbbá 16 db PCIe 4.0 csatornát kezel. Egy AMD Ryzen processzorral felszerelt szervert bérelni minden bizonnyal jó döntés azoknak, akik pénzükért megfelelő értéket szeretnének kapni.