A szaunázás igazán kellemes programnak számít, főleg a hideg idő beköszöntével. Azonban nemcsak a hideg ellenszereként tesz jó szolgálatot, hanem egyéb jótékony egészségügyi hatásokkal is rendelkezik. Cikkünkben ezeket részletezzük.
Európában az északi népeknél terjedt el elsőként a szaunázás. Például a klasszikus finn szauna esetében fatüzelésű kályhával forrósítják fel azokat a köveket, amelyek a hő egyenletes leadását szolgálják. Van kémény nélküli változata is, amit füstös szaunának neveznek. Ennél a változatnál a szaunázás megkezdése előtt kiszellőztetik alaposan a kabint, de így is megmarad a füst illata.
A kövekre locsolt víz segítségével lehet szabályozni a páratartalmat
A klasszikus finn szaunának ma már vannak modernebb verziói is, melyek esetében a kövek felforrósítása földgázzal, elektromos árammal vagy fűtőolajjal történik. A modern és a fatüzelésű szaunák esetében egyaránt a kövekre locsolt víz segítségével lehet szabályozni a páratartalmat. A Zuhanykabin.hu oldalán a szaunák széles választéka megtalálható.
A szaunát érdemes ruhátlanul használni, de egy természetes anyagú fürdőlepedőt mindenképpen magunkkal kell vinni. Használat előtt javasolt lezuhanyozni, de tusfürdőt és szappant ilyenkor nem kell használni.
Bizonyos betegségek esetén ellenjavalt a szauna használata
A szaunázásnak számos jótékony hatása van, azonban a levegő magas hőmérséklete miatt bizonyos betegségek esetén ellenjavallt. Trombózis, veseműködési zavar, keringési rendellenesség és terhességi magas vérnyomás esetén nem szabad szaunázni. Továbbá a szívbetegek is csak előzetes orvosi jóváhagyást követően élvezhetik a szauna nyújtotta különleges élményt.
Egészséges szervezet esetén számos jótékony hatása van a szaunázásnak. Például az intenzív izzadás hozzájárul a méregtelenítéshez, a bőr megtisztulásához és a salakanyagok eltávolításához. Továbbá a szaunázás javítja a vérkeringést és jótékony hatással van a légzőszervekre is.
A vízpótlásra kiemelt figyelmet kell fordítani
A hagyományos szaunák mellett az infraszaunák is népszerűek. Ezeknél a változatoknál infrasugárzók segítségével melegszik fel a levegő. Ebben az esetben a hőmérséklet is alacsonyabb, mint a hagyományos szaunáknál, melynek köszönhetően kevésbé terheli meg a szervezetet. Az infravörös sugarak bejutnak a bőr alá, egészen a mélyebben lévő szövetekig, ahol javul a sejtlégzés hatásfoka. Az infraszauna jótékony hatással van az anyagcserére, a kollagéntermelődésre, a keringésre, az érrendszerre és a hormonrendszerre.
Továbbá többfajta fájdalom csillapításához segítséget nyújt, illetve a krónikus fáradtság megszüntetésében is hatásos. Szaunázást követően mindenképpen érdemes hideg vagy langyos zuhanyt venni. Továbbá a vízpótlásra is kiemelt figyelmet kell fordítani, hiszen az izzadás során rengeteg folyadékot veszít a szervezet.