A VIN számot itthon főleg alvázszámként ismerik. Nemzetközi nevén viszont VIN (Vehicle Identification Number), amely a gépkocsi egyedi „igazolványaként” szolgál. A 17 jegyű számsor beolvasása után nem csak a gyártási évet, a helyet, valamint a különféle szervizmunkálatokat tudhatjuk meg általa, de az autó eladásáról is rengeteg információt kaphatunk.
A gépkocsi előéletéről
Az alvázszám egy olyan egyedi azonosító, amely alatt szó szerint mindent nyilvántartanak az autóról. Maga az azonosító olyan számokból és betűkből áll, amelynek részei külön jelentéssel bírnak. Helyileg a forgalmiban, valamint főleg az autó szélvédőjén lévő adattáblán találhatjuk meg, illetve több elrejtett helyen is beleütik a gépjármű egyes részeibe. A VIN adatlapba kerül az is, mikor járt az autó szervizben, milyen balesetei voltak, hogy mikor és hol történetek ezek, továbbá kik voltak a korábbi tulajdonosai. Ezen kívül az autó gyártása, forgalomba helyezésének éve és az összes gyári specifikációja könnyedén lekérdezhető a VIN szám által. Ennek a legnagyobb jelentősége természetesen használt autó vásárlásánál van, mivel egyértelműen felderíthető a VIN szám leolvasása után az autó eredete és pontos története. Sajnos gyakran trükköznek az eladók azzal, hogy például eltitkolják a baleseteket. A megjavított autón nem látszik semmi, de az alvázszám leolvasásával kiderül, hogy mikor volt utoljára szervizben és milyen problémával. Ugyanúgy kiderül az is, ha az autó lopott vagy más kétes eredettel bír. Nehéz vele csalni, hiszen bármilyen hivatalos szervizbe is viszik az autót, ott kötelező az alvázszám adatai alapján még azt is megadni, hogy milyen alkatrészek kerültek cserére a gépjárműben. A VIN számot nem csak a szakemberek, hanem mi magunk is leolvashatjuk az arra alkalmas weboldalakon. Ezek az oldalak olyan nemzetközi adatbázisokkal rendelkeznek, amikben bármely gépkocsi nyilvántartása megtalálható. Ezért az alvázszám lekérdezése esetén még a külföldről behozott autóknál is megismerhetjük azok előtörténetét.
Hogyan értelmezzük az alvázszámot?
Ahogyan már említettük a VIN szám speciális szám- és betűkombinációból áll. Az egész számsor három fő részből tevődik össze. Ezek részei a WMI, a VDS és a VIS megnevezéssel bírnak. Ezek a rövidítések pedig a következőeket rejtik: a WMI a gyártó jelzése, ami minden országban ugyanaz az első három betű vagy szám. A következő hat jegy a modell megjelölését, amíg a VIS az utolsó, minimum nyolc karakterével az egyedi azonosítót jelzi – ez magában foglalja a gyártás helyét és évét is többek között.
Hol található pontosan a VIN szám?
A VIN szám, ahogy már említettük, a gépkocsi adattábláján pillantható meg először. Ez a kis címke vagy akár fémlap jellemzően az autó szélvédője alatt, illetve a kocsi elején található. Viszont a gyártók ezt a karaktersort nem csak ott, hanem az autó különféle területein is feltüntetik. Ez modellenként eltérő, és akár 4-9 helyen is előfordulhat a gépjárművön – általában a vezetői oldalon. Ennek a célja, hogy nehezebben tudjanak csalni az autóval. Ezért egy szakavatott autóvásárló nem csak az adattáblát ellenerőzni, hanem ezeket a rejtett számokat is. Ugyanis ha ezekből valamelyik eltér, vagy épp átütés nyoma tapasztalható rajta, akkor az autóval valószínűleg problémák lesznek.