A rablás volt az indítékuk a nyomozás első adatai szerint azoknak a támadóknak, akik Közép-Afrikában agyonlőttek egy háromtagú orosz forgatócsoportot a Közép-afrikai Köztársaságban – közölte Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a diplomáciai tárca Twitter-oldalán.
Alekszandr Rasztorgujev rendezőt, Kirill Radcsenko operatőrt és Orhan Dzsemal haditudósítót hétfőn lőtték le helyi források szerint arabul beszélő férfiak. Mihail Hodorkovszkij orosz emigráns politikus, üzletember közölte, hogy a három újságíró az általa alapított Oknyomozás-irányítási Központtal (CUR) együttműködve orosz zsoldosszervezetekről forgatott dokumentumfilmet.
Zaharova szerint a forgatócsoport tagjai turistavízummal utaztak be a Közép-afrikai Köztársaságba, nem fordultak sajtóakkreditációért a helyi szervekhez, és nem viseltek megkülönböztető golyóálló mellényt.
Sajtótájékoztatóján a szóvivő kifogásolta, hogy a médiában „durván eltorzítják” a Közép-Afrikában tevékenykedő orosz tanácsadókkal kapcsolatos tényeket. Mint mondta, jelenleg öt katonai és 170 civilt tanácsadó tartózkodik az országban törvényes alapon, a köztársaság elnökének felkérésére, az ENSZ Biztonsági Tanácsa illetékes bizottságának jóváhagyásával.
A harcokban a tanácsadók nem vesznek részt. Feladatuk a közép-afrikai kormányerők kiképzése, valamint azon fegyverek és műszaki eszközök kezelésének elsajátíttatása, amelyeket az orosz védelmi minisztérium januárban térítésmentesen szállíttatott a Közép-afrikai Köztársaságba.
A szóvivő elmondta, hogy az orosz fegyverek elhelyezése a bangui raktárakban az ENSZ-misszióval együttműködve, az európai katonai kiképző misszió megfigyelőinek jelenlétében történt. Közölte, hogy az orosz szakértők hatszáz közép-afrikai katonát képeztek ki.
A három holttestet a tervek szerint vasárnap szállítják majd Moszkvába. Az ügyben, amelyet az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov személyes ellenőrzése alá vont, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) emberölés címén indított eljárást.
A Franciaországtól 1958-ban függetlenné vált Közép-afrikai Köztársaságban az etnikai és vallási feszültségek miatt ingatag a helyzet, amelyet 12 ezer ENSZ-békefenntartónak sem sikerült stabilizálnia. Sajtóértesülések szerint az országban jelen vannak az orosz Wagner katonai magánvállalkozás zsoldosai is.
Oroszországban 19 terrorcselekményt akadályoztak meg
Az év első felében 19 terrorcselekményt akadályoztak meg az előkészítés vagy az elkövetés kísérlete közben Oroszországban – közölte Alekszandr Bukszman orosz főügyészhelyettes. Bukszman a főügyészség kollégiumának ülésén ugyanakkor rámutatott: 2018-ban folytatódott az a tendencia, hogy csökken a terrorista irányultságú bűncselekmények száma. Mint elmondta, 2017 első félévéhez képest 14 százalékkal csökkent az ilyen jellegű bűnesetek száma. Beszámolója szerint több év után először csökkent a szélsőséges cselekmények száma Oroszországban.