Hamarosan újfajta biztonsági kamera jelenik meg a piacon, amely az eddigi analóg, illetve IP-kamerákhoz képest már a harmadik generációt képviseli – mondta a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesületének (MBVE) XIII. országos konferenciáján tartott előadásában Thuróczy Géza, a Novosec Security Kft. ügyvezető igazgatója.
Kamerarendszerek: analóg vagy IP?
Analóg vagy IP? – ez ma a fő dilemmája az alkalmazóknak. A kisebb telepítők és a lakossági felhasználók jellemzően az analóg kameráknál maradtak. A nagy méretű, több telephellyel rendelkező cégek, amelyek igénylik a nagyobb felbontást, egyértelműen az IP technika felé fordulnak. Reális alternatíva a HD CCTV alkalmazása is: ebben a rendszerben a kamerában nincs IP szerver, az adatok tömörítés nélkül kerülnek a koax kábelbe, és jutnak el a rögzítőig. A szakember szerint a beruházások során a felhasználóknak gondot jelent, hogy az egyes kamerarendszerek fejlesztéséhez szükséges frameware-ek nem egyidőben jönnek ki a gyártóktól, így előfordul, hogy a szoftveres háttérbe már nem illeszthető be egy-egy kamera. Ezek a problémák gyakran riasztják el a felhasználókat az alkalmazástól. Külön problémát jelent az ár, ugyanis minden egyes IP kamerában működik egy kis saját IP szerver, amelyet ki kell fizetni. Előnyök, de kockázatok is jellemzik az IP kamerák tápellátását, főleg sok kamera alkalmazása esetében. Gondot jelenthet a bekötésük is: optimálisan egy külön számítógépes hálózatba kötve működik zavartalanul a rendszer. Jelátvitelük sokkal egyszerűbb az analóg kamerákénál, s ez kedveltté teszi őket a piacon. Éjszakai képük az elmúlt néhány évbe jelentősen javult.
Hamarosan újfajta biztonsági kamera jelenik meg a piacon, amely az eddigi analóg, illetve IP-kamerákhoz képest már a harmadik generációt képviseli – mondta előadásában Thuróczy Géza, a Novosec Security Kft. ügyvezető igazgatója. A korábbi piaci trendeket a költséghatékonyság jellemezte: a már kiépített rendszereket mind több funkcióval igyekeztek kibővíteni a megrendelők, ahelyett, hogy újat telepítettek volna. Éppen emiatt néhány évvel ezelőtt még a számítógépes kártyás rögzítők uralták a piacot. A nagyfelbontású képeket biztosító IP-kamerák gyártói már zömmel a számítógépiparból jöttek, és nem a klasszikus kameragyártók világából. Utóbbiak legalább 10-15 évvel előrébb jártak, ami a kamerák problémáinak felismerését és orvoslását illeti – például a varifokális kamerák osztatlan üvegén jelentkező reflexiót is kiküszöbölték, amelyre az új gyártók nem figyeltek eléggé. A nagyfelbontású IP-kameráknak amúgy is van néhány hátránya: a fényérzékenység, a kompatibilitás és az ár. Az első kettő orvosolható lenne, ám ez többletköltséggel járna, így abban bízhatnak a gyártók, hogy idővel a megnövekvő piaci igények szoríthatják lejjebb az árakat.
NFC – a jövő pénztárcája már elérhető
Pálffy Zoltán, a Seawing Kft. ügyvezető igazgatója egy forradalminak nevezhető technikai újdonságról számolt be. Jóllehet a találmány elsősorban nem a magánbiztonságról szól, de jövőbeli elterjedése komolyan érinti azt.
A NFC (near field communication) egy mobiltelefon RFID (rádiófrekvenciás azonosító) kártya segítségével válthat ki különféle kártyaalapú szolgáltatásokat, mint például a beléptetés, az informatikai rendszerekhez adott jogosultság, a személyellenőrzés. Biztonsági szempontból a leglényegesebb az, hogy a NFC egy virtuális kártyakészlet kezelő, amelynek segítségével számtalan egyedi jogosultság adható. A NFC mindent tud, amit az RFID és a Smart Chip eddig tudott. A biztonságtechnikai szakma számára talán megnyugtató lehet az a tény, hogy a pénzügyi műveleteknél ez a rendszer elfogadottá vált.
A NFC felhasználási területei főleg az állomások, repterek, információs pontok, mobillal való jegyvásárlás lehetnek, lehetővé válik vele a különféle személyes és vezetői dokumentumok meghosszabbítása és tárolása, továbbá a parkolási díj azonnali befizetése. Hűségkártyák, kuponrendszerek kiadása, jegyvásárlások is könnyen lebonyolíthatókká válnak általa. A letölthető kártya alkalmazásai, felhasználói bármikor visszakövethetőek, amely biztonsági szempontból a pontosabb ellenőrzést teszi lehetővé. Ezen információtömeg alapján mondhatjuk, hogy a NFC felhasználója egy virtuális ujjlenyomat alapján beazonosítható.
Pálffy Zoltán lapunk kérdésére elmondta, hogy ez a rendszer is hasonló utat fog bejárni a biztonságosabbá válás útján, mint a már piacon lévők. Jellegéből fakadóan sok biztonsági kockázatot kell a fejlesztőknek mérlegelniük. Az információk teljes levédése nem utópia, de sok munkát igényel még. A problémákkal várhatóan főleg az első felhasználók, a bankok, telekommunikációs és informatikai cégek fognak szembesülni, az ő visszajelzéseik igen fontosak lesznek. Előreláthatólag a legkomolyabb bűncselekmény a rendszer ellen a hackelés lehet, mivel a banktitkot jelentősen érinti.
Teljes körű IP-biztonsági kiszolgálás
Stratégiaváltás közepén tart az Aspectis Kft.: a cég 2006 óta foglalkozik IP-alapú beléptető rendszerekkel, újabban pedig teljes körű IP-biztonsági szolgáltatóként kívánja pozicionálni magát – mondta el a konferencián Bata Miklós, a társaság ügyvezető igazgatója. Az Aspectis ennek érdekében kezdett el tárolási kérdésekkel, valamint hálózati megoldásokkal foglalkozni.
A kedvezőtlen gazdasági változások következtében az építőipar meggyengült, a beruházások leállása, elmaradása kedvezőtlenül érintette a biztonsági rendszerek alkalmazását is – mondta Bata. Kitörési iránynak a technológiai fejlesztés kínálkozott, azon belül is az IP-re való áttérés. Mára IP alapon működhetnek nemcsak kamerák, hanem beléptető-, tűzjelző- és behatolást jelző rendszerek is. Az új termékek életciklusa igen rövid a gyors fejlesztési ütem miatt, a kereslet pedig az olcsóbb termékek irányába mozdult el. Mindemellett a saját kódolású formátumok helyett a megrendelők a nyitott szabványú rendszereket keresik.
Az Aspectis kizárólag piacvezető gyártókkal dolgozik együtt a videó, a beléptető rendszerek, a tárolás és a hálózatok terén, így kompatibilis és átfogó megoldásokat kínál vevőinek. Komplex szolgáltatásukban logisztikai és pénzügyi modulok is szerepelnek. Emellett tanácsadóként is kívánnak működni, mint olyan cég, amely egyszerre otthonos az informatika és a biztonságtechnika világban.
Nagyfelbontás, arcfelismerés, hálózatoptimalizáció
Az elmúlt években a kamerák piaca átalakult: a hagyományos analóg, megapixeles kamerák mellett megjelentek a multi-megapixeles, termékek is. Utóbbiak 5-20 megapixeles felbontásukkal lényegesen nagyobb területet képesek ellenőrizni. Azonban vannak olyan alkalmazások, ahol ez még nem elég. Nagyon nagy terület, mint például egy stadion vagy egy koncerthelyszín megfigyelése esetén több százezer megapixelnyi információra is szükség lehet, ha arcfelismerésre alkalmas képre van szükség. A konferencián Besenyei Péter, az STP Kft. ügyvezető igazgatója előadásában rámutatott: az elmúlt években újfajta, több tízezer fős tömegek megfigyelésére alkalmas kamerák és szoftverek jelentek meg a piacon. A felbontás növelése együtt jár az optika méretének növelésével, ez pedig jelentősen növeli a költséget – figyelmeztetett a szakember. Speciális optikák, körülményesen elkészíthető gigapixeles felvevők és az óriási költség tovább bonyolítják a dolgot. Éppen ezért Besenyei szerint 10-30 megapixeles kamerák bevetése tűnik ésszerűnek, ha pedig tovább kell növelni a felbontást, több ilyen kamera egyidejű használatára van szükség. Egy viszonylag nehezen betájolható tömegben nehéz a keresett személy helymeghatározása. Ha a kamerák közt átfedés van, szinte lehetetlen megmondani, mikor került át az egyik látómezejéből a másikéba. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a különálló, nagy felbontású kamerák képeit egyetlen képként kell összefűzni.
Besenyei példája szerint 16 darab 15 megapixeles kamera képének összefűzése – az átfedések figyelembevételével – körülbelül 200 megapixeles képet jelent. Analóg kamerából igen sok kellene egy zsúfolt lelátó arcfelismerésre is alkalmas ellenőrzéséhez. Ennek azonban a van egy optimális árszintje, bizonyos darabszám alatt, illetve felett egyre nőnek a költségek, de IP-kamerák alkalmazásával szintén nagy kiadással számolhat a megrendelő.
Az újabb rendszerek már lehetővé teszik, hogy az általános nagy képbe belezoomolva kiemeljenek lényeges részleteket. Nagyfelbontású kamerával végzett képelemzés, mozgáskövetés esetében az analóg, kisfelbontású kamerákkal sok képet kell összevetni. Minderre megoldást jelenthet a 100 megapixeles Logipix kamerával végzett szoftveres videóanalzis.
Axis: a Lightfinder mindent visz
Az eddigi kamerarendszerekkel összehasonlítva lényegesen nagyobb fényérzékenységű kameratípust mutatott be a konferencián Csuthi Zsuzsanna, az Axis Communications közép-kelet-európai regionális kereskedelmi vezetője. Mind mondta: a Lightfinder technológia a minden részletre kiterjedő, megfelelő szenzor és lencsék kiválasztásának, a házon belüli chip fejlesztés és képfeldolgozás területén szerzett tapasztalat összegyúrásának eredménye. Ez a technológia egyesti a CMOS-szenzort a nagy fényérzékenységgel. A technológia jobb felbontást, élethűbb színeket biztosít gyenge fényviszonyok mellett is. Digitális jellegüknél fogva alkalmasak a progresszív letapogatású szenzorok használatára, vagy az intelligens videó elemzésére. Az adatkezelő rendszer ésszerűsítése költségmegtakarítást is eredményez a felhasználónak – mondta Csuthi.
A Lightfinder technológiával készült hálózati kamerák bárhol alkalmazhatók, ráadásul minden körülmények között jól értelmezhető színes képet adnak olyan helyeken (iskolák, parkolók, börtönök, vasúti átjárók), ahol ennek jelentősége van az emberek, járművek és események pontosabb azonosítása érdekében. A technológia az analóg kameráknál lényegesen részletgazdagabb képet biztosít, sőt, a piacon eddig legjobbnak tartott kameránál is jobb, de legfőbb erénye azzal szemben az alacsony képi zajszint.
A jövőt mindenképpen a nagy fényérzékenységű kamerarendszereké lesz – vélekedett a szakértő. A fejlesztés területei a nagyobb felbontás, a jobb fényérzékenység, és a tárolás szempontjából előnyös kevesebb képi zaj elérése lesznek.