Az idős emberek vezetését segíti az a személyre szabott navigációs rendszer, amelyet brit mérnökök fejlesztettek ki csúcstechnológiás tesztautóval folytatott méréseik alapján.
Idősebb korban látási zavar és a reakcióidő növekedése nehezítheti az autóvezetést, ami sokszor elbátortalanítja az érintetteket. Az ő mozgékonyságukat adhatja vissza a Newcastle-i Egyetem munkatársainak fejlesztése, egy különleges navigációs rendszer.
Az Intelligens Közlekedés nevet viselő programban a fejlesztőcsapat érzékelők sorával szerelt fel egy elektromos autót, amelyet így valóságos mobil laboratóriumként használhattak. Céljuk az volt, hogy felmérjék az idős emberek vezetési szokásait, és megtalálják, hogy milyen helyzetek okozzák számukra a legnagyobb stresszt. Ennek megállapításához többek között szemmozgást követő érzékelőket használtak és értékelték stressz-szintjüket.
Az adatok elemzése után alakították ki a Granny-Nav (Nagyi-Navi) elnevezésű navigációs rendszert, amely képes meghatározni az idősek számára legbiztonságosabb útvonalat – elkerüli például a fokozott figyelmet kívánó, nagyívben történő kanyarodást.
„Sok idősödő ember számára, főként akik vidéken élnek, a vezetés fontos szerepet tölt be a jövés-menés szabadságának megőrzésében, mert lehetővé teszi, hogy ne kelljen másokra támaszkodniuk” – mondta a BBC-nek (www.bbc.co.uk) Phil Blythe, a Newcastle-i Egyetem intelligens közlekedési rendszerekkel foglalkozó professzora.
A teljes kutatási program, amelynek része ez a fejlesztés is, rá kívánja irányítani a figyelmet arra, hogyan segítheti a technológia közvetlenül az emberek mindennapi életét – számolt be az MTI.