A munkavédelmi ellenőrzések során a munkáltatók 83,6 százalékánál tapasztalt valamilyen szabálytalanságot a munkaügyi hatóság, míg a regisztrált munkabalesetek száma az elmúlt öt évben a legalacsonyabb volt, és a halálos munkabalesetek száma is jelentősen csökkent.
Az első félévben végrehajtott munkavédelmi ellenőrzések során a vizsgált 10 466 munkáltató 83,6 százalékánál tapasztalt szabálytalanságot az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF). Az esetek körülbelül felénél a munkavállalók veszélyeztetése miatt azonnali intézkedést kellett elrendelni. Munkaügyi ellenőrzésre 11 481 munkáltatónál került sor, és az esetek 42 százalékánál állapítottak meg jogsértést, 7476 dolgozót feketén foglalkoztattak. Az ellenőrzések során kiderült, hogy a bejelentés nélküli foglalkoztatásban a vagyonvédelmi szakma megelőzi az építőipart és a vendéglátást is. Az utóellenőrzések során többször tapasztalták, hogy a munkáltató adószámát az adóhatóság felfüggesztette, vagy a társaság felszámolás alatt áll, a felszámoló a cég irataival nem rendelkezik, így a határozatban foglaltakat sem tudja végrehajtani.
Kevesebb a munkabaleset
Az OMMF vizsgálata azonban munkavédelmi szempontból kedvező megállapításokat is tartalmaz. Az első félévben összesen 7343 munkabalesetet regisztráltak, a legkevesebbet az elmúlt öt évben. (2007 első félévében 9487 baleset történt.) Ennek arányában a halálos munkabalesetek száma is 65-ről 41-re mérséklődött. A legtöbb munkabaleset (1823) a Pest megyét és Budapestet magában foglaló közép-magyarországi régióban történt. Közép-Dunántúlon 1047, Észak-Magyarországon 969, Nyugat-Dunántúlon 914, Észak-Alföldön 855, Dél-Dunántúlon 805 és Dél-Alföldön 790 munkabalesetet regisztráltak.
Feketelista a munkavédelem megsértőiről
A munkaügyi hatóság 2011. augusztus 31-ével – a hatósági nyilvántartásra vonatkozó módosított jogszabályoknak megfelelően – törölte honlapjáról az összes munkaügyi szabálysértést elkövető vállalkozás adatait. Mindenki tiszta lappal indul tehát, gondolnánk, ám a törlés nem vonatkozik a munkavédelmi bírságokra, ezeket továbbra is csak a határozat meghozatalától számított két év eltelte után törlik. A listán ennél hosszabb ideig nem szerepelhet a cégek neve és a kirótt bírság összege.
Az új szabályok szerint összeállított első cégnévsort nézve szembetűnő, hogy – mivel a korábbi büntetőhatározatokat törölték – most nem található olyan cég, amelynek a neve mellett 20-25 elmarasztalás szerepel. Egyes társaságoknak azonban két év alatt is „sikerült” már 4-5 elmarasztalást és több millió forint bírságot „összegyűjteni”. A cégformáknak megfelelően a listán a korlátolt felelősségű társaságok szerepelnek a legnagyobb számmal, ám hogy a részvénytársaságok sem angyalok, jelzi, hogy az 500-as névsorban hatvanszor fordul elő ez a cégforma. A betéti társaságok közül 36 neve szerepel a listán.
A bírságok nagyságát tekintve az első helyre a gödi székhelyű CU Electronics Europe Kft. került. Két év alatt háromszor marasztalta el a munkaügyi hatóság, és összesen 9,7 millió forintra büntette. A büntetés nagyságát tekintve hatmillió forint bírásággal második helyezett a dunaújvárosiDARUSIÍN Ipari Gyártó, Szerelő és Szolgáltató Kft. A „dobogó” harmadik fokára egyenként 5,8-5,8 millió forint munkavédelmi elmarasztalással a MÁV Magyar Államvasutak Zrt., a jászberényi Jász-Plasztik Kft. állhatott. A fővárosi MASZ M6 Kft. alig marad le mögöttük ötmilliós bírságával. Ha eltekintünk a bírság nagyságától és az elmarasztalások számát nézzük, akkor egyértelműen az ISD Dunaferr Dunai Vasmű Zrt. vezet: hatszor sújtották munkavédelmi bírsággal. Négy-négy elmarasztalással szerepel a listán a herendi KER-AKTIV Kft., a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., valamint a nyíregyházi Fémszerkezet Építő és Szerelő Kft.
Forrás: feketelista.hu