Nem kizárólag rendőrségi kérdés az iskolai erőszak, kezelése csak széles társadalmi összefogással lehetséges – mondta Fekete Csaba rendőr dandártábornok, Hajdú-Bihar megyei főkapitány csütörtökön Debrecenben a témában rendezett konferencián.
Mint azt a dandártábornok kifejtette, a rendőrség mellett az oktatási intézmények, a kutatóműhelyek, az önkormányzatok, a kormányhivatalok illetékes szervei és gyermekvédelmi intézmények folyamatos párbeszédére van szükség az iskolai erőszak megelőzésében és hatásainak kezelésében. Ennek jegyében rendezte meg a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság a konferenciát, amely az észak-alföldi régió szakembereinek nyújt lehetőséget tapasztalatcserére mintegy hatvan vendég jelenlétében – tette hozzá.
Fekete Csaba elmondta: nem csak a fizikai atrocitás megelőzését tartják fontosnak, a rendőrség munkáján keresztül az államba és annak intézményeibe vetett bizalom erősítésére is szükség van.
Az iskolai erőszakról szólva elmondta: Hajdú-Bihar megyében évente elenyésző számú, 20-30 eset válik ismertté a rendőrség előtt, de a valódi szám ennél nyilvánvalóan sokkal magasabb. A fiatalokat érő fizikai vagy verbális támadások azért is jelentősek, mert egy gyermeknek hosszú évekig tartó traumát okozhat, ez pedig kihathat a sértettek jövőjére is – hangoztatta a főkapitány.
Juhász Zoltán alezredes, a főkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetője előadásában rámutatott: az iskolai erőszak sokkal erősebben rombolja az emberek szubjektív biztonságérzetét, hiszen a tanintézményekbe a szülők azzal a meggyőződéssel küldik a gyermeküket, hogy ott biztonságban van.
A bűnügyi statisztikák elemzésekor kiemelte, hogy Hajdú-Biharban minden hetedik bűnelkövető 18 éven aluli, és arányuk évek óta növekszik. Az utóbbi két évben a fiatalkori bűnözésben az elkövetők száma meghaladta a sértettekét, amiből jól látszik, hogy egyre inkább csoportosan történnek az atrocitások – ismertette.
Forrás: MTI