Az erőszakos tüntetések jelentik a legnagyobb biztonsági kockázatot a holnap kezdődő brazíliai futball-világbajnokságon.
A jogvédők ugyanakkor azért aggódnak, mert Brazíliában gyakoriak a rendőri túlkapások, de hiányosságok vannak a rendőrség felelősségrevonhatóságában is.
Nemrégiben a nemzetközi jogvédő szervezet, az Amnesty International készített jelentést a brazil rendőrség elmúlt egy esztendőben tapasztalt túlkapásairól. A vizsgált időszakban több százezer ember tiltakozott különböző megmozdulásokon a közlekedési díjak emelése, a rossz közszolgáltatások és az olyan gigantikus beruházások miatt, mint amivel a futball-világbajnokság megrendezése is együtt járt.
A tüntetéseken több száz embert vettek őrizetbe, illetve tartóztattak le az elmúlt egy évben, a jelentésekben rendszeresen esik szó ütlegelésekről, két újságírónak pedig a szemét lőtték ki gumilövedékkel.
Az Amnesty jelentése szerint a szabálytalanul fellépő rendőrök ellen semmilyen eljárás nem indult.
Brazíliában 2013 júniusától kezdtek sűrűsödni a tömeges demonstrációk, a Pew Research közvélemény-kutatása szerint akkoriban a brazilok nagyjából 55 százaléka volt elégedetlen a „dolgok menetével” a dél-amerikai országban. Mostanra az elégedetlenkedők aránya 72 százalékra nőtt.
A brazíliai focivébé helyszíneinek biztosításában, a szurkolók védelmében a rendőrség mellett a hadsereg és a nemzeti biztonsági erők is résztvesznek. Az Amnesty Internationalnek ugyanakkor rengeteg olyan információja van, amely szerint ezek a szervek szinte már szokásosan túlzott agressziót tanúsítanak a tömegdemonstrációk visszaszorításakor a városi körzetekben.
A focivébét biztosító szerveket Jose Mariano Beltrame biztonsági ügyekért felelős miniszter irányítja. A biztonsági erők főhadiszállását egy integrált parancsnoki és ellenőrzési központban alakították ki Rio de Janeiróban.
Valamennyi biztonsági főnökne, így Beltramének is a vébé minden meccse alatt ebben a központban kell tartózkodnia, ezzel is támogatva az azonnali döntéshozatalt, ha komolyabb probléma merülne fel.
Rio de Janeiróban ezzel együtt a héten egy külön bíróságot is felállítottak, a törvényszék célja – a brazil igazgságügyi miniszter szerint – nem más, minthogy megvédjék a tüntetők alapvető jogait.
A „készenléti bíróság” felgyorsítja a rendőrségi ügyeket, pélldául a közrend megzavarásával, személyi biztonság veszélyeztetésével, valamint tulajdon elleni sérelmekkel kapcsolatban.
A riói rendőrség még május végén mutatta be a sajtó képviselőinek, hogy szinte minden terepen fel tudja venni a harcot a rendbontókkal és a bűnözőkkel: a kimondottan nagyméretű tömegrendezvények biztosítására szakosodott osztály mellett bemutatkoztak a riói rendvédelem kutyás, kerékpáros, helikopteres egységei is.
A rendőrség egy dologtól tart igazán, ez pedig az erőszakos tüntetés. A tüntetőknek joguk van véleményt nyilvánítani, de arra is fel kell készülni, hogy a demonstrálók erőszakos eszközökhöz nyúlnak.
A focivébének otthont adó 12 városba a brazil kormány 170 ezer fős biztonsági gárdát vezényel ki, és a stadionok körül kétszer annyi rendőr teljesít majd szolgálatot, mint a 2013-as Konföderációs Kupa idején.
Az idei focivébé biztonsági kiadásai megközelítik a 900 millió dollárt. A biztonsági büdzsé része egy nagy volumenű szerződés a riói Condor Non-Lethal Technologies nevű céggel, amely főként tömegek és civil zavargások kezelésére specializálódott. A cég „kevésbé halálos” kényszerítőeszközöket (könnygázt, gumilövedékeket és hanggránátokat) szállít a rendvédelmi erőknek.
A korábban jellemzően békés úton zajló tüntetésekre egyre több radikális csoport szivárgott be, és az elmúlt évben az erőszak és a rombolás egyre gyakoribb kísérőjelensége lett a tömeges demonstrációknak. A hatóságok szerint az erőszakos akciókért olyan radikális szervezetek felelősek, mint a Latin-Amerika több országában is jelen lévő Black Bloc.
Egy, a közelmúltban készült tanulmány szerint a katonai és a civil rendőrség 64 százaléka kapott tavaly olyan kiképzést, amely kimondottan a tüntetőkkel, valamint a Black Blochoz hasonló brigádokkal szembeni fellépésre fókuszált. A megkérdezettek mindössze 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a rendőrök éles helyzetben helyesen viselkedtek.
A riói rendőrség szóvivője megerősítette, hogy a különleges kiképzést nemzetközi partnerek részvételével biztosították a polgári és a katonai rendőrség számára, így például az FBI is részt vett az oktatásban. Az Al Jazeera információi szerint 2011 óta mintegy kétezer brazil ügynök kapott lázadások, felkelések kezelésére szóló kiképzést, beleértve többek között a kémiai fegyverek használatát is.
Mindeddig a hatóságok nem szereztek tudomást arról, hogy terroristatámadás fenyegetné a riói focivébét és a belföldi terrorizmusnak sincs hagyománya Brazíliában.
Az Amnesty International túlzott brazil rendőri erőszakról szóló jelentése letölthető angol nyelven, pdf formátumban – ezen a linken.
Forrás: Al Jazeera/BP