Idén nyáron esedékes Magyarországon a vagyonőr-igazolványok cseréje, azonban az új kártyák kiadása több szempontból is aggályos lehet – tudta meg a Biztonságpiac.hu.
Mintegy 130-135 ezer vagyonőr-igazolvány jár le idén nyár közepén, ugyanis az eredetileg – az 1998-as törvényi szabályozásnak megfelelően – határidő nélkül kibocsátott igazolványokat egy jogszabály-módosítás után 2006-ban ötéves érvényességgel szerezhették meg a vagyonőrök.
Az idei igazolványcserével a vagyonőrök ismét lejárat nélküli igazolványokat kapnak, ezt Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) elnöke érdeklődésünkre azzal magyarázta, hogy Európai Uniós igazolványról lévén szó, nem lehet lejárati határidővel kibocsátani a dokumentumokat.
Amellett, hogy az új igazolványok kiváltásához különböző igazolásokat kell beszerezniük a vagyonőröknek – így igazolniuk kell például, hogy cselekvőképességük nem korlátozott, illetve nem állnak gondnokság alatt -, maguk az új igazolványok is csak személyi igazolvánnyal együtt lesznek érvényesek. Ezt tartja az igazolványcsere egyik legnagyobb problémájának a Referens Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Szabó László a Biztonságpiac.hu-nak elmondta: magyar sajátosság, hogy a vagyonőr-igazolványokon nem szerepel a dolgozó fényképe, így azok csak személyazonosság igazolására alkalmas dokumentummal – például személyi igazolvánnyal – együtt használhatók. Szabó aggályosnak tartja azt is, hogy a fényképet nem tartalmazó igazolványokat lejárati határidő nélkül adja ki az ORFK, ezzel ugyanis a rendőrségi, a kamarai statisztikák is torz képet adnak majd a vagyonőr-piac valós méretéről.
A vagyonvédelmi kamara elnöke szerint elsősorban az okozhat problémát, hogy az új igazolványokon nem szerepel majd az, hogy a vagyonőr pontosan milyen területre szerzett szakképesítést. Német Ferenc szerint a 2005-ös törvénymódosítás óta erőteljesen szegmentálódott a biztonsági szakma, az általános vagyonőr-igazolvány tulajdonosa pedig – képzettségétől függetlenül – elhelyezkedhet testőrként, vagy akár a bankvédelem területén is.
A kockázatok Német szerint nem elhanyagolhatók és – mint a kamara elnöke fogalmazott – „események mindig lesznek, ha nem is tömegesen, de lesznek”. Ha egy bankrablás során például kiderül, hogy a vagyonőr nem tanult pénzintézeti védelmet, az akár a személyi felelősség alól is kibúvót jelenthet, ezzel pedig sérülhet a jogállamiság elve.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Ez nem igaz hogy lejárat nélküli igazolványokat adnak ki.Ma kaptam meg az enyém és 5 évre adták.
Én is 5 évre kaptam meg és mivel 2011-ben szereztem meg a szakképesítést ezért különbözeti vizsgát is tennem kell mivel enélkül mit sem ér az OKJ-bizonyítványom számoljunk csak Bizonyítvány hitelesítése közjegyzőnél 600 Ft/oldal Igazolvány kiállítási díj 6900 Ft Erkölcsi bizonyítvány igénylése 3100 Ft +Postán megvásárolni a borítékot azaz a kitöltendő erkölcsi nyomtatványt +feladási díj Különbözeti vizsgadíj 11595 Ft adjátok össze A tandíj ára nem említve mindenesetre egy OKJ bizonyítványt mért kell újra megszerezni egy rendőrségnél mért kell erkölcsit mérlegre, hány fő pénzét húzzák ki a zsebünkből ügyes módszert bevetve?
nekem 2018-ig jó 😀
Az enyémen nem szerepel érvényességi idő.