Konstruktívnak nevezte Simicskó István honvédelmi miniszter a parlamenti frakcióval rendelkező pártok képviselőivel folytatott keddi megbeszélést. Simicskó azt nyilatkozta, hogy a pártok alapvetően egyetértettek abban, hogy terrorveszély esetén a magyar katonáknak legyen szerepe.
A honvédelmi miniszter még január elején kezdeményezte az egyeztetést, hogy a parlamenti frakcióval rendelkező pártok képviselőivel közösen áttekintsék, az alaptörvény különleges jogrendi része kellő mozgásteret és lehetőséget ad-e arra, hogy a biztonságot növelni tudják, és terrorveszély elhárításában milyen jogszabályi keretek között segíthet a Magyar Honvédség.
A tárgyaláson a két kormánypárt mellett a két kisebbik ellenzéki képviseltette magát, a legnagyobb ellenzéki párt – ahogy azt korábban jelezte – nem vett részt.
Gulyás Gergely, a parlament alelnöke, a legnagyobb kormánypárt frakcióvezető-helyettese a megbeszélés után bejelentette: a kormány alkotmánymódosítást javasol, hogy – a veszélyhelyzethez hasonlóan – önálló tényállás legyen az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet. Ha a parlament elfogadja az alkotmánymódosítást, a kormány terrorfenyegetettség vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethetne. Ebben a helyzetben a kabinet olyan rendeletet alkothatna, amellyel az alkotmány rendelkezéseit nem érinthetné, de egyes törvények alkalmazását – sarkalatos törvényben rögzített szabályok szerint – átmenetileg felfüggeszthetné, eltérhetne tőlük.
Ezek a rendeletek hatvan napig maradnának hatályban, és ha a parlament nem erősíti meg azokat vagy nem hosszabbítja meg ezt a határidőt, hatvan nap után hatályukat veszítik. Emellett terrorveszélyhelyzetben a honvédség segíthetné a rendőrség munkáját a belbiztonsági feladatokban – ismertette Gulyás, emlékeztetve, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben már volt erre példa. A tárgyaláson résztvevő ellenzéki pártok közül az egyik alapvetően egyetértett és a támogatását fejezte ki, a másik ugyan több kifogást is megfogalmazott, de úgy nyilatkoztak: nyitottak a további tárgyalásokra az alaptörvény módosításáról. A legnagyobb ellenzéki párt, amelyik nem vett részt az egyeztetésen, saját javaslatot készít.
Simicskó a sajnálatát fejezte ki a távolmaradás miatt. Mint mondta: „A haza védelme nemzeti ügy, úgy illik, hogy a pártok képviseltessék magukat”. Kifejtette: napjainkban Európában új biztonságpolitikai kockázatokkal kell szembenézni, „a terrorizmus veszélye konkrét”. Megjegyezte, Nagy-Britanniában is kiadták az utasítást, hogy vizsgálják meg, szükség esetén hogyan lehet a brit hadsereg különleges műveleti erőit alkalmazni.
A kedden a Honvédelmi Minisztériumban tartott egyeztetésen részt vett pártok képviselőivel megállapodtak abban, hogy szakértőikkel együtt átnézik a kormányzati javaslatot, s egy hét múlva folytatják az egyeztetést az új különleges jogrendi állapot bevezetéséhez szükséges alkotmánymódosításról — mondta Simicskó.