Hírösszefoglalóik csaknem felében bűncselekményekről, katasztrófákról, balesetekről vagy bulvárhírekről számolt be az RTL Klub és a TV2 tavaly – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tanulmányából.
A médiatörvény a jelentős befolyásoló erővel rendelkező (JBE) televíziók és rádiók esetében 2012-től éves arányban legfeljebb a hírműsorok időtartamának 20 százalékában teszi lehetővé bűnügyi hírek bemutatását. A TV2 ezt 1,4 százalékkal lépte túl tavaly, a hatóság azonban még nem indíthatott eljárást emiatt, mivel a vizsgált időszakban a szolgáltatók még nem kapták meg a JBE minősítést.
A honlapon közzétett tanulmányból kiderül az is, hogy a közszolgálati csatornákon vagy a kereskedelmi rádiókban nagyobb hangsúlyt helyeznek a közéleti tájékoztatást szolgáló hírekre, míg a két nagy országos kereskedelmi televízió hírkínálatában nagy arányt tesznek ki az úgynevezett azonnali hatást kiváltó hírek, vagyis a természeti katasztrófák, balesetek, gyilkosságok. Ezek ott előfordulásukhoz képest különösen nagy arányban szerepelnek.
Az RTL Klubon ezen hírek aránya több mint 41 százalék volt tavaly, míg a TV2-n az 52 százalékot is meghaladta. Az M1 Híradójában ugyanakkor kevesebb mint 30, a Duna közszolgálati televízióban 16 százalékos volt.
A tanulmány szerint aggodalomra ad okot, hogy a magyar bűnözésről festett kép torz, hiszen például a gyilkosságok hírösszefoglalóban mért megoszlása kétszázszorosa a tényleges előfordulásuknak. Optimizmusra adhat okot azonban, hogy a közszolgálati hírműsorok, illetve a kereskedelmi rádiók nem csatlakoztak teljes mértékben ehhez a trendhez.
A médiatanács célja hogy a meghatározott kvóták betartására ösztönözze a JBE-televíziókat, és hogy a felhívja a figyelmet az ezzel kapcsolatos problémákra. A testület a televíziók jogkövető magatartásának előmozdítása érdekében hozza nyilvánosságra a hatósági elemzések tapasztalatait bemutató tanulmányokat.
Forrás: NMHH/MTI
Az integrált városfejlesztési / településfejlesztési stratégiák első menetében igen szűk lehetőségek szerepeltek. Az eltelt idő alatt új nemzetközi / Európai Uniós ajánlások készültek, melyek nem szerepelnek az integrált városi stratégiák módszertani könyvében, így a NFÜ kiírásaiban sem. Hiányosan pedig nem lehet komplexebb biztonságot építeni.
Újra kell gondolni az IVS-ek rendszerét, változatlanul hagyása esetén szükséges egy új Nemzeti Közösségi Rendészeti Stratégia készítése és támogatott végrehajtása.
Mit ajánl az Európai Unió a kormányoknak?(a mai napig nem épült be a fejlesztésekbe, pedig országunkból is részt vett egy delegált személy az ajánlás kidolgozásában!)
A Helyi biztonsági helyzetfelmérések elvégzését, s a reá épülő helyi biztonsági és bűnmegelőzési stratégiák elkészítését, itt írok róla:
https://www.facebook.com/notes/orsz%C3%A1gos-civil-biztons%C3%A1gi-%C3%A9s-b%C5%B1nmegel%C5%91z%C3%A9si-m%C5%B1hely/a-helyi-biztons%C3%A1gi-audit-a-lakoss%C3%A1gi-%C3%A9letmin%C5%91s%C3%A9g-javul%C3%A1s%C3%A1%C3%A9rt/314551038573810
Ám jelenleg még 2010 óta, a kormányhatározat óta sincs új Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia, és elnökét sem nevezte ki a miniszterelnökünk. Ilyen szegény lenne országunk, hogy nincs hozzá egy elnök?!
A “hivatalos” álláspont itt olvasható a Jogifórum oldalán:
http://www.jogiforum.hu/hirek/25414
Az új Nemzeti bűnmegelőzési Tanács felállása és az új nemzeti bűnmegelőzési stratégia hiányzik, amelybe a fentieket be kell majd tolni, hogy legyen változás, polgáraink valódi biztonsága érdekében. A biztonságot nem a rendőrség biztosítja, – bár a vezetők szeretik ezt hirdetni – viszont a rendőrség a közösségi rendvédelem, közösségi rendészet irányába való változásával kitüntetett szerepet kell, hogy kapjon. A rendőrség segíti hozzá a közösségeket, hogy egészséges és biztonságos közösségek jöjjenek létre, s a közösségi részvétellel közösen kell, hogy cselekedjenek, kialakítva a szükséges intézményeket, átalakítva a jelenlegi jogi környezetet és a működési mechanizmusokat.
Vajon mikor történik meg?!
Mit csináltak a Finnek, hogy országukban néhány év alatt csökkent a bűnözés, emellett a lakossági elégedettség 91%-ra nőtt?
Készítettek egy Nemzeti közösségi rendészeti stratégiát, majd nekifogtak a megvalósításnak.
Itt írok róla:
https://www.facebook.com/notes/orsz%C3%A1gos-civil-biztons%C3%A1gi-%C3%A9s-b%C5%B1nmegel%C5%91z%C3%A9si-m%C5%B1hely/k%C3%B6z%C3%B6ss%C3%A9gi-rend%C3%A9szet-finnorsz%C3%A1gban_magyarorsz%C3%A1g-lakoss%C3%A1gi-el%C3%A9gedetts%C3%A9ge/356282291067351
S akik mindezt szorgalmazzák civil vonalon: REMET-OCBBM
http://www.remet.hu/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=70&Itemid=1