A Szergej Szkripal egykori orosz kettős ügynök és leánya elleni támadás nem maradhat következmények nélkül – hangsúlyozta Heiko Maas német és Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter a pénteki varsói tárgyalásaikat követő közös sajtóértekezleten.
Maas leszögezte: a támadás nem maradhat következmények nélkül, tisztázni kell a körülményeit. „Figyelemmel kísérjük a fejleményeket, folyamatosan kapcsolatban vagyunk a brit kormánnyal” – mondta, hozzáfűzve: szeretné, ha az orosz kormány hozzájárulna az ügy tisztázásához.
Czaputowicz felidézte, hogy aznap délelőtt Londonban járt, és Moszkva elleni szankciókról beszélt, az Európai Unión, illetve a NATO-n belüli egyetértés esetén. A varsói sajtóértekezleten a miniszter „határozott lépéseket”, „Oroszország iránti világos jelzést” szorgalmazott az ügy kapcsán. „Úgy látjuk, hogy a nemzetközi színtéren el kell ítélni és meg kell büntetni a nemzetközi jog megsértését” – mondta.
„Tudván, hogyan viselkedik Oroszország (…), azon vagyunk, hogy adott esetben helyénvaló lenne egy, a nyilatkozatoknál határozottabb jelzés” – fogalmazott Czaputowicz.
A két minisztert az újságírók kérdezték a Lengyelországgal szemben tavaly decemberben elindított, úgynevezett 7. cikk szerinti EU-eljárásról is kérdezték. A bírált lengyel igazságügyi reform megfelel az uniós jognak és értékeknek – vélekedett Czaputowicz, úgy látván: az Európai Bizottság (EB) által az eljárás során megfogalmazott ajánlások teljesítése „az egész lengyelországi bírósági rendszer összeroppanását” okozhatná.
Nem zárta ki, hogy „bizonyos időtávlatból” majd kiértékelik a megreformált bírósági rendszer működését, és ennek alapján „bizonyos módosításokat” hajtanak végre. Egyúttal lehetetlennek minősítette a két és fél éve elindított reform előtti helyzet visszaállítását.
Felidézte: a reformot részletesen elmagyarázzák a múlt héten az EB-nek és az uniós tagállamoknak is átadott, úgynevezett fehér könyvben.
Maas azon reményének adott hangot, hogy a folyamatban lévő egyeztetések során Lengyelország még „új válaszokat ad”. „Utána konkrét lépésekre, ésszerű megoldásra van szükség” – fogalmazott, hozzáfűzve: az Európai Bizottság kritériumait teljesíteni kell. Arra vonatkozóan, hogy a jogállamisági témakör esetleg összekapcsolható lesz-e az uniós alapok felhasználásával, Maas elmondta: reméli, hogy „egyáltalán nem kell majd vitatkoznunk arról, hogy a strukturális alapok bármilyen szerepet játszanak-e ebben az összefüggésben”.
Újságírói kérdések az Északi Áramlat-2 nevű orosz-német gázvezetékre is vonatkoztak, itt a miniszterek megerősítették a két ország korábban is eltérő álláspontját. Míg Maas „üzleti-gazdasági” vállalkozásnak, Czaputowicz politikai projektnek minősítette a Balti-tenger alatt épülő vezetéket, melyet – mint kifejtette – Moszkva a környező országok zsarolásához használhat.
Az EU-t érő belső és külső kihívásokra hivatkozva Maas és Czaputowicz egyetértettek az európai egység megőrzésének fontosságában, a lengyel külügyminiszter beszámolója szerint egyetértés volt a többsebességes EU elutasításában is.