Mobil hadikórházat telepítene 2023-ban Maliba Szlovénia, és ebben Magyarország közreműködését is kérte – jelentette be a szlovén védelmi miniszter. Matej Tonin azt mondta: Szlovénia biztosítaná a felszerelést és a technikai hátteret, Magyarországot és más partnereket pedig a személyzet biztosítására kérte fel.
A szlovén védelmi miniszter kijelentette, hogy Észak-Afrika fontos terület az európai stabilitás és béke megteremtésében, hiszen az a migráció egyik „forrása”.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter kiemelte: Magyarország és Szlovénia egyetért abban, hogy a gondokat, problémákat ott kell megoldani, ahol azok keletkeznek. Ezért tervezi Szlovénia is Maliban mobilkórház építését. Azt mondta: megvizsgálják annak lehetőségét, hogy miként tudnának egészségügyi szakszemélyzettel részt venni az afrikai kórház működtetésében. Ennek kapcsán azt is közölte, hogy Magyarország erősíteni kívánja jelenlétét Észak-Afrikában, elsősorban a Száhel övezetben, mert ott olyan gondok, problémák vannak, amelyek kihatással vannak Európára, Magyarországra is.
A magyar-szlovén védelmi miniszteri tanácskozáson kiemelt téma volt a Balkán térsége is. Benkő azt mondta: Magyarország számára elsődleges fontosságú a Nyugat-Balkán békéje és biztonsága. Tonin is úgy értékelt, Szlovéniának és Magyarországnak is alapvető érdeke a balkáni térség békéjének és stabilitásának megteremtése, ezért nagyon fontos, hogy ennek fenntartásában továbbra is együttműködjenek. Azt is hangsúlyozta, hogy a Balkán mindkét ország számára egy olyan térség, ahol meg kell őrizni a két ország jelenlétét.
Elmondta: Benkővel áttekintették azokat a missziókat, amelyekben a két ország együttműködik, ezek közül is kiemelten Koszovót és Malit. Azt mondta: Szlovénia teljes mértékben támogatja Magyarországot a koszovói KFOR misszió vezetésében.
A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumban tartott magyar-szlovén védelmi miniszteri tanácskozást követő sajtótájékoztatón Benkő kérdésre válaszolva elmondta: Afrikában most is ott van a Magyar Honvédség, de ezt szeretnék több katonával erősíteni. Ennek célja, hogy segítsék ott élő embereket, ne kelljen elhagyniuk a térséget. Felhívta a figyelmet az illegális migráció egészségügyi veszélyeire is. A tömegesen Európába érkezők nem csak a koronavírus, hanem más komoly betegségek hordozói is lehetnek – emelte ki a miniszter, hozzátéve: ezért a magyar emberek, az európai emberek biztonsága érdekében erre oda kell figyelni.
Ennek kapcsán azt is elmondta: a koronavírus-járványban nagy hangsúlyt fordítanak a katonák biztonságára Magyarországon és külföldön egyaránt. A missziókat emiatt nem csökkentették, nem adták fel és nem is áll szándékukban – közölte. Mindkét miniszter kapott kérdést arról, a jelenlegi pandémiás helyzetben hogyan tud együttműködni a két haderő.
Tonin kiemelte: a legkritikusabb pillanatokban, az első hullámban Szlovéniában nem volt elegendő védőfelszerelés. Magyarország segítséget nyújtott – mondta a védelmi miniszter, aki ezért is köszönetét fejezte ki. Elmondta, delegációjának egy része találkozott a koronavírus elleni küzdelemben résztvevőkkel is. A szlovén védelmi miniszter szerint a járvány elleni védekezésben két területen van lehetőség együttműködésre, az egyik a védőfelszerelések beszerzése, a másik a tapasztalatcsere.
A szlovén védelmi miniszter közölte: információi szerint „Magyarországon a magyar kormány ura a helyzetnek”. Ezzel így van Szlovénia is. Az első hullám idején nekik is sikerült elegendő védőfelszerelést és lélegeztetőgépet beszerezniük. Ha a helyzet rosszabbra fordulna, akkor szükség lehet a szakorvosi személyzet cseréjére, együttműködésre – mondta Tonin, hozzátéve, ahogy az első hullám idején Olaszországot segítették, most is így kell majd támogatni egymást az országoknak.
Benkő hangsúlyozta: Magyarország a koronavírus-járvány első időszakában, tavasszal meg tudta oldani, hogy felkészüljön a második hullámra: védőeszközök beszerzésével, a szakszemélyzet felkészítésével, infrastrukturális fejlesztésekkel. Magyarország hatékonyan alkalmazta a Magyar Honvédséget is – mondta a miniszter, kiemelve: a Magyar Honvédség most is készen áll, hogyha szigorításokra lenne szükség, s ha a helyzet súlyosabbá válna, annak kezelésére is.