A társasjátékok nagyon sok fejlesztő tulajdonsággal rendelkeznek. Vannak, amik a szókincset, vannak, amik a logikus gondolkodást fejlesztik, de léteznek ezeken kívül csapatjátékot, kooperációt fejlesztő játékok is.
De mit jelent az, hogy ha egy társasjáték kooperatív?
Ha egy társasjáték kooperatív, az azt jelenti, hogy a résztvevőknek együtt kell működniük a játék során. Többnyire a közös cél elérése érdekében. A játékosok ilyenkor nem egymás ellen versenyeznek, hanem közösen próbálnak megoldani egy problémát vagy teljesíteni egy küldetést.
A kommunikáció és együttműködés tehát rendkívül fontos ezekben a játékokban. A SAS és KOS, a tárSASjátéKOS szerint akkor lehet sikeresen teljesíteni a kooperatív társasjátékok feladatait, ha mindenki együttműködik a többiekkel. Így nem lehet széthúzás vagy veszekedés.
A csapatmunkát fejlesztő játékok nagy előnye, hogy jól fejlesztik a kommunikációt és a problémamegoldó képességeket. Emellett pedig nagyon jó lehetőség arra is, hogy a résztvevők együtt tapasztalják meg és érjék el a sikert.
Mindenki egyért, egy mindenkiért
Van a gyerekek életében egy olyan szakasz, amikor ha nem ők nyerjenek, akkor dac, hiszti és sértődés következik. Képesek annyira bevonódni a vereségnek miatt érzett érzelembe, hogy teljesen elveszhet számukra a játék élvezete. Ilyenkor meg kell tanítani nekik, a sokszor emlegetett, közhelynek tűnő klasszikust.
Vagyis: Nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos!
A gyakori hisztik és sértődések miatt, sok szülőnek elege lesz, hiszen minden játék konfliktussal ér véget. Érdemes viszont nem feladni a közös társasozást, hanem keresni egy kooperatív társasjátékot, ami nagyon sokat segíthet a helyzeten.
Ezeknek a játékoknak az a nagy előnye, hogy a csapat mindig együtt nyer, vagy együtt veszít.
Így nincs meg az az érzés, hogy valaki “ellopta” a győzelmet. Sőt, ha az egész csapat veszít, még azt is be lehet mutatni, hogy reagálunk szülőként a vereségre. A gyerekek pedig úgysem a szavakból, hanem a látott mintákból tanulnak.
Arra is megtanít, hogy hogyan kell együttműködni
Ilyen kooperatív társas például a Rókanyomon című játék. Egy forduló erejéig minden résztvevő nyomozóvá válik és meg kell állítaniuk a pitét ellopó rókát. A rövid játékidő során össze kell gyűjteni a bizonyítékokat, és ki kell deríteni az igazi tettes kilétét.
Az ehhez hasonló kooperatív társasok sokat segíthetnek nem csupán a kudarctűrésben, hanem testvér- vagy csoportkonfliktusok esetében is. Hiszen ami már sokszor bejött a történelem folyamán, az bejön ezeknél a társasjátékoknál is.
Adj egy közös ellenséget, aki ellen harcolhatunk. Így irányítja a konfliktusokat és a negatív erőket egy sokkal jobb irány felé.
Egy dolog biztos, ha otthon is sokszor okoz problémát a versengés, vagy nem működik a csapatjáték, akkor érdemes bevetni egy játékos, fejlesztőeszközt a cél érdekében. De persze nem csak problémás esetekben vehetünk kooperatív társast, hiszen egy csapatjáték konfliktusok nélkül is a legjobb élmény.