A január elsejével létrejött Országgyűlési Őrség képviseletével tovább bővül a tavaly nyáron megalakult, de hivatalosan csak idén bejegyzett Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) 50 fős közgyűlése – mondta a katasztrófavédelem, a rendőrség, a szakszolgálatok, a vámőrség és a büntetés-végrehajtás mintegy 80 ezer dolgozójának képviseletét ellátó szervezet elnöke az MTI-nek adott interjújában.
Dobson Tibor dandártábornok, akit tavaly június végén választottak öt évre a fegyveres testületek 10-10 főből álló küldöttjei az Országgyűlés által létrehozott MRK elnökének, elmondta, hogy a Parlament működésére vigyázó 349 tagú házőrséget három fő fogja képviselni a közgyűlésben, emiatt újra módosítani kell a kar alapszabályát is.
Hiánypótlás után csak idén január 10-én jegyezte be hivatalosan a bíróság a hivatásos testületek tagjait és a munkáltatót is egyaránt képviselő szervezetet, de az elmúlt fél évben kidolgozták a szervezési és végrehajtási munkát, az etikai eljárási rendet, és jelenleg közigazgatási államtitkári szinten zajlik a működi feltételek biztosítása.
A működési feltételekkel kapcsolatban a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvényt is vélhetően módosítani kell, de Dobson Tibor biztatónak nevezte, hogy ebben a kérdésben a Belügyminisztériummal zajló folyamatos egyeztetések „rendkívül jól haladnak”, és a technikai és fenntartási költségekkel kapcsolatban is előremutatók az eredmények.
A dandártábornok hangsúlyozta: az általa irányított szervezet „nem riválisa” a szakszervezeteknek, ugyanakkor a munkáltatók képviseletét is ellátva úgy kell tevékenykedniük, hogy az állomány élet- és szolgálati körülményeinek javítását, az érdekegyeztető tanácsok működését is segítsék.
Dobson Tibor megjegyezte: már az első évben valós eredményeket kíván elérni többek között az állomány tagjainak üdültetési, lakáshoz jutási vagy lakástámogatási kérdését illetően, de minden olyan lehetőséget keresnek, amely a hivatásos szervek tagjainak szakmai fejlődést is segítheti úgy, hogy az ne az adófizetők terheit növelje. Példaként banki- vagy más szolgáltatási flottakedvezményeket említett.
Dobson Tibor – aki a tűzoltóság, a polgári védelem és az iparbiztonság felügyeletét ellátó OKF jelöltjeként került az MRK közgyűlésbe, majd választották elnöknek – kijelentette: számára a rendvédelmen belül a legfontosabb a szakirányú érdekképviselet egységes alapon nyugvó kialakítása úgy, hogy közben megmaradjon a társadalmi bizalom és a mindenkori párbeszéd, és mint fogalmazott, a szervezet élén egy éven belül kézzel fogható eredményeket szeretne elérni.
A rendvédelmi kar – amelynek a törvényességi felügyeletét az ügyészség gyakorolja – a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak és közalkalmazottainak önkormányzattal rendelkező rendvédelmi szakmai, érdek-képviseleti köztestülete, kötelező tagsággal, de tagdíjat nem kell fizetniük.
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény módosítása értelmében automatikusan az MRK tagjai lesznek a rendőrségi, a büntetés-végrehajtási és az adóhivatalról szóló törvény hatálya alá tartozó szervek, a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok állományához tartozók.
A közgyűlésben 10-10 taggal képviselteti magát a rendőrség (Országos Rendőr-főkapitányság, Nemzeti Védelmi Szolgálat, Terrorelhárítási Központ), a büntetés-végrehajtási szervezet, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok (Alkotmányvédelmi Hivatal, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, Információs Hivatal).
Az MRK feladatai közé tartozik a foglalkozással kapcsolatos ügyekben az érdekképviselet, a hivatásetikai részletszabályok megalkotása, az etikai eljárások lefolytatása, véleményalkotás a szolgálati viszonnyal, valamint közalkalmazotti jogviszonnyal összefüggő kérdésekben és a tagnyilvántartás vezetése. A törvény szerint a fegyveres szerv vezetője a személyi állomány szolgálatteljesítésére, illetve munkavégzésére, szolgálatteljesítési idejére, munka- és pihenőidejére, jutalmazására, valamint a juttatásaira vonatkozó, a hatáskörébe utalt szabályozásról az MRK véleményét köteles kikérni.
Forrás: BP/MTI