Oroszországban az utóbbi években számos, több halálos áldozatot követelő robbanás történt hadianyag-raktárakban, ezért hatalmas költséggel programot indítanak egy új, korszerű raktár-hálózat kiépítésére.
Dmitrij Bulgakov védelmi miniszterhelyettes bejelentette, hogy 2015-re 95 milliárd rubeles költséggel 35 fegyvertárat és 1200 hadianyag-raktár építenek, amelyek megfelelnek a legkorszerűbb feltételeknek. Modernizálják a lőszerek össze- és szétszerelését végző műhelyeket, csökkentik az őrszemélyzet létszámát, a helyüket világszínvonalú riasztó és video-megfigyelő rendszerek veszik át. Bulgakov szerint a jelenleg tárolt 6 millió tonnányi lőszert 3 millió tonnára kell csökkenteni, ennek végrehajtása során még az idén 11 lőszerraktárat számolnak fel. Jövő év végére megszabadulnak minden lejárt felhasználhatóságú lőszertől.
Az Independent című független katonai hetilap főszerkesztője, Viktor Litovkin szerint a minisztérium jól időzítette ezt a kezdeményezést. Mint mondta, a lőszerraktárakat nem szabad úgy teletömni, ahogy most teszik, különösen nem második világháborús, vagy még régebbi hadianyaggal, mint az orosz Távol-Keleten tapasztalható. A régi raktárakat igyekeztek a településektől távol építeni, hogy megóvják a polgári lakosságot egy esetleges katasztrófa következményeitől, azonban a városok-falvak egyre terjeszkednek, és gyakran már a közelükbe érnek.
Jó példa erre a tavaly májusi szerencsétlenség, a Baskíriában, Urman falu közelében történt, ahol hatalmas tűz ütött ki egy lőszerraktárban. A robbanások napokon át tartottak, erdőtüzeket okozva és megsemmisítve a közeli épületeket – több ezer embert kellett evakuálni. A balesetet egy kiskatona okozta, aki a lőszeres ládákra dobott egy töltényt. Még hosszan lehetne folytatni a lőszerraktárakban bekövetkezett katasztrófák felsorolását.
A Komszomolszkaja Pravda katonai szakírója, Viktor Baranyec szerint ezért részben a hadsereg reformja a felelős, amely túl messzire ment a takarékoskodásban. Gyakran előfordult, hogy tapasztalt szerződéses tiszteket menesztettek, és a helyükre besorozott, fiatal őrmestereket állítottak, a kiképzett katonai biztonsági tiszteket a közeli falvak munkanélküliei váltották fel. Ezért önmagában a raktárak korszerűsítése nem fogja megoldani a biztonsági problémákat, amíg hivatásosokra nem bízzák az őrizetüket. Az ENSZ 2008-ban elfogadott egy dokumentumot, amely kifejezésre juttatta aggodalmát a világon felhalmozott hagyományos fegyvertömeg veszélyeivel kapcsolatban. Ezek az irányelvek részletesen leírják, hogyan kell tárolni, szállítani és megsemmisíteni a különböző típusú lőszereket. Oroszország ezeket pénz hiányában nem alkalmazta – úgy tűnik, ebben most végre pozitív változás következik be.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János