A Tatai Környezetvédelmi Zrt. mint veszélyes hulladékok kezelésével foglalkozó cég a balesetek elkerülése érdekében a törvényi előírásoknál gyakrabban tart képzéseket és tudatosítja a dolgozókban, hogy „veszélyes” üzemben dolgoznak – tudtuk meg Veres Róberttől, a vállalat munkaegészségügyi és – biztonsági (MEB-irányítási) vezetőjétől.
– Mit jelent a cég számára a munkabiztonság, hogyan jelenik ez meg szervezeti szinten?
– A Tatai Környezetvédelmi Zrt. hulladékhasznosítással foglalkozik, ami üzemi körülmények között folyik. Az általunk kezelt anyagok kémiai jellemzői és a munkavégzéshez használt nagyméretű földmunkagépek az üzletmenet alapvető elemévé teszik a munkabiztonság magas szintű kezelését. A munkatársak védelmét a menedzsment szervezeti, szabályozási, tevékenységszervezési és eszközállományi szinten is biztosítja, amit munkaegészségügyi politikai nyilatkozatában is rögzített. Hosszú évekkel ezelőtt bevezettük, és azóta folyamatosan működtetjük munkaegészségügyi irányítási rendszerünket. A cégvezetés ennek a rendszernek, illetve a jogszabályi változásoknak a szellemében rendel erőforrásokat és hoz döntéseket a munkabiztonság területén. Külön szervezetben foglalkozunk a munkabiztonsági és egészségvédelmi feladatokkal, amely munkát a tervezésben és a végrehajtásban egy munkavédelmi szaktanácsadó cég is támogatja, továbbá szorosan együttműködünk a humánerőforrás osztállyal is. A jogszabályok és a nemzetközi trendek követése mellett a megelőzésre is nagy figyelmet fordítunk – ennek érdekében rendszeresen vizsgáljuk a munkatársak egészségét és a géppark fizikai állapotát is.
– Az egyes munkatevékenységek során milyen munkavédelmi előírásokkal védik a dolgozókat?
– A jogszabályokat és az azokhoz kapcsolódó javaslatokat is figyelembe véve végeztük el az egyes tevékenységekhez kapcsolódó kockázatelemzést, és ez alapján azonosítottunk be minden, a munkavédelmi szempontból releváns veszélyforrást. A bevezetett intézkedéseket is ennek megfelelően határoztuk meg. Munkakörök szerint írjuk elő az orvosi elő- és utóvizsgálatokat, a speciális oltásokat, illetve az egyéni védőeszközök használatát. Nyomon követjük az egyéni védő- és a munkaeszközök elhasználódási fokát, illetve szigorúan megköveteljük a technológiai eszközökkel kapcsolatos karbantartási eljárások, utasítások és ellenőrzések betartását. Az új eszközök beszerzése során a műveleti cél mellett a munkavédelmi szempontokat is figyelembe vesszük. A munkatársak munkavédelmi oktatásban részesülnek, valamint a szokásos belépési és éves képzéseken túl rendszeresen tartunk speciális technológiai tréningeket is. Figyelünk a pihenőidő betartására, az időjárásnak megfelelően biztosítunk védőitalokat, és szúrópróbaszerűen végzünk ittassági vizsgálatokat is. A veszélyes hulladék kezelése, a kemikáliákkal, földmunkagépekkel való munka emellett speciális egyéni védőeszközöket, oltásokat, gyakoribb képzéseket, rendszeresebb figyelemfelhívásokat és ellenőrzéseket is kíván. Mindezt annak ellenére, hogy a munkájuk során a dolgozók a veszélyes anyagokkal fizikailag nem is érintkeznek.
– Mennyit költ egy évben a vállalat munkabiztonságra?
– A munkavédelem biztosítása az azzal kapcsolatos szellemi szolgáltatásokkal, a védőeszközökkel és a munkagépek karbantartásával valósul meg. Ennek költsége éves szinten több tízmillió forint. Tevékenységünk szervezésében a munkavédelmi szempontok elsődlegesek, így kiemelkedően fontos az emberek egészsége és védelme.
– Hogyan vehetnek részt a munkavállalók a munkavédelem alakításában?
– A munkagépek felügyelete, a jogszabályok követése jól nyomon követhető és vizsgálható. Ez nincs így a munkatársakkal. Emberek vagyunk, így a folyamatos munkavégzés miatt a munkavállaló a rutinra hagyatkozva figyelmen kívül hagyhat bizonyos biztonsági előírásokat. Ennek elkerülése érdekében a törvényi előírásoknál gyakrabban tartunk képzéseket és tudatosítjuk a dolgozókban, hogy „veszélyes” üzemben dolgoznak. Ennek részeként bevonjuk dolgozóinkat a szemlék értékelésébe, valamint a termelési vezetőn keresztül jelezhetik észrevételeiket és igényeiket is.
– Tudna példát mondani olyan esetre, amikor egy dolgozó javaslatára vezetett be valamilyen munkavédelmi intézkedést a cég?
– Szerencsére jól kidolgozott munkavédelmi rendszerünk van, így ez idáig jellemzően csak apróbb, de mindenképpen hasznos kérések, észrevételek érkeztek. A beérkező igényeket munkavédelmi szempontból elbíráljuk, és utána döntünk a bevezetéséről. Ilyen jellegű volt például a telephelyen kialakított dohányzóhely fejlesztése vagy az egyéni védőeszközök kiegészítése újabb elemekkel – ez utóbbi esetben munkavállalói kérésre osztottunk szét napszemüvegeket a dolgozók között, akik így könnyebben végezhetik szabadtéri munkájukat.
Forrás: Biztonságpiac.hu