Nincsen semmilyen arra utaló, hiteles hírszerzési értesülés, hogy az al-Kaida támadásra készülne szeptember 11. évfordulóján, de az Egyesült Államok biztonsági szerveit mindenesetre fokozott készültségbe helyezték – közölte az USA belbiztonsági minisztere. Szeptemberben az Egyesült Államok egész területén megszigorítják a repülőterek, a tömegközlekedés, a határok, a kormányépületek és a tömegrendezvények biztonsági felügyeletét.
Janet Napolitano a 2001-ben elkövetett terrortámadások közelgő évfordulójával kapcsolatban kijelentette: „miközben a fenyegetés továbbra is fennáll, nemzetünk erősebb, mint szeptember 11-én volt és jobban felkészült a kialakulóban lévő veszélyek elhárítására és ellenállóbb, mint bármikor ezelőtt”.
A Gallup és USA Today közös felmérése szerint pedig az amerikaiak, ha nem is nyugodtabbak, mint korábban, de az elmúlt évtized átlagánál kevésbé félnek attól hogy az Egyesült Államok területén terrortámadást hajthatnak végre. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 38 százaléka véli úgy, hogy az elkövetkező hetekben valószínű, vagy nagyon valószínű, hogy terrortámadást hajtanak végre. Ugyanez az érték Oszama bin Laden májusi likvidálása után 62 százalék volt, szemben a 2009 novemberében mért 39 százalékkal. Az elmúlt tíz esztendőben az amerikaiak 2005 közepén tartottak a legkevésbé egy terrortámadástól (35 százalék). A megkérdezettek 36 százaléka aggódik kisebb-nagyobb mértékben amiatt, hogy valamelyik hozzátartozója a terrorizmus áldozata lesz, szemben a terrortámadás utáni hetek 58-59 százalékával. A válaszadók csupán 22 százaléka „nagyon biztos abban”, hogy az amerikai kormány képes lesz megvédelmezni az állampolgárokat.
Márpedig az amerikai államvezetés mindent megtesz azért, hogy garantálja polgárai biztonságát, illetve erősítse az általános biztonságérzetet. Szeptemberben az Egyesült Államok egész területén megszigorítják a repülőterek, a tömegközlekedés, a határok, a kormányépületek és a tömegrendezvények biztonsági felügyeletét – nyilatkozott a közelmúltban az AP hírügynökségnek az amerikai hírszerzés neve elhallgatását kérő tisztségviselője.
Noha konkrét terrorfenyegetésről nem kaptak értesülést, az amerikai belbiztonsági minisztérium és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) munkatársai intenzív konzultációba kezdtek helyi rendvédelmi szervek képviselőivel a potenciális veszélyről. A hasonló megbeszélések rutinszerűvé váltak az elmúlt évtized során, de mint arra korábban Barack Obama elnök és Janet Napolitano belbiztonsági miniszter rámutatott: ha csekély is egy nagyobb terrorakció valószínűsége, nem zárható ki, hogy egy-egy „magányos farkas” merénylettel próbálkozzon meg az évforduló alkalmából.
A szövetségi és a helyi biztonsági szervek közötti információcsere immár két hónapja megkezdődött és elsősorban a megemlékezésekre összpontosít.
„Noha jelenleg nem tudunk konkrét vagy megalapozott fenyegetésről, megfelelő és körültekintő biztonsági intézkedések nyomán, ha ilyenek a felszínre bukkannak, készen állunk az Egyesült Államok elleni összeesküvések felderítésére és megelőzésére” – jelentette ki Matt Chandler, a belbiztonsági minisztérium szóvivője.
Oszama bin Laden likvidálása után olyan adatok kerültek elő a pakisztáni rejtekhelyéről, amelyek szerint a terroristavezér tavaly februárban azon törte a fejét, hogy milyen merényleteket kellene végrehajtani 9/11 jubileumán. Amerikai biztonsági szakértők szerint ezek – a vasúti hálózatra vonatkozó – elképzelések nem jutottak túl a tervezés fázisán. Az azonban már korábban is nyilvánvaló volt a titkosszolgálatok számára, hogy a terroristák elsősorban az amerikai ünnepekre és nemzeti megemlékezésekre időzítve kívánnak merényleteket elkövetni.
Európa is éberen figyel
Az amerikai felkészüléssel párhuzamosan Európában is mérlegelik a lehetséges támadások esélyeit. Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter a Bild című napilapnak adott interjúban utalt arra, hogy szerte a világon iszlám terrorhálózatok működnek. A 2001. szeptember 11-i terrormerényleteket végrehajtó al-Kaida esetében arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi szervezetnek, amelyet korábban az azóta megölt Oszama bin Laden vezetett, ma már a decentralizált struktúrája jelent problémát.
A miniszter elmondta, hogy a német hatóságok az országban mintegy ezer potenciális iszlám terroristát tartanak nyilván. Közülük mintegy 140-et különösen gyanúsnak tartanak, ők feltételezés szerint készen állnak terrorcselekmények elkövetésére. A hatóságok szerint közülük körülbelül húsz különböző terroristatáborokban kapott kiképzést – jelentette ki a belügyminiszter, utalva arra, hogy a szóban forgó személyeket állandó megfigyelés alatt tartják.
Közvetve a legutóbbi norvégiai merényletekre emlékeztetve Hans-Peter Friedrich különösen veszélyesnek nevezte a magányos tettesek által elkövethető merényleteket. Utalt arra, hogy a lehetséges merénylők nyomon követése rendkívül nehéz. A szélsőjobboldali indíttatású Anders Behring Breivik által elkövetett merényletek után a miniszter korábban úgy vélekedett, hogy hasonló terrortámadások Németországban sem zárhatók ki.
Friedrich mindenekelőtt a militáns iszlamizmust bírálta, úgy vélte, hogy ennek képviselői a vallást harci ideológiaként használják fel. A miniszer a németországi muzulmán szervezeteket ismét a biztonsági hatóságokkal való együttműködésre szólította fel.
A belügyi tárca vezetője közölte, hogy Németország nem kíván további foglyokat befogadni a guantánamói büntetőtáborból. Emlékeztetett arra, hogy két foglyot az ország már korábban befogadott, őket azóta állandó ellenőrzés alatt tartják.
Biztonságosabb lett a világ 9/11 óta
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint a világ az elmúlt tíz év alatt sokkal biztonságosabb lett. A szakembert szerint 9/11 önpusztító lépés volt az Al-Kaida részéről, mert az Egyesült Államok ez után kezdte meg a szervezet felszámolását.
Nógrádi az MTI-nek elmondta: a 2001. szeptember 11-ei támadás gyakorlatilag menlevelet adott az Egyesült Államoknak, és ezzel új fejezet kezdődött a terror elleni harcban, ráadásul a tíz évvel ezelőtti támadás nélkül nem lett volna sikeres a terror elleni fellépés, és anélkül nem tudtak volna létrehozni egy terrorellenes rendszert.
Nógrádi György szerint az Európai Unióban az a vélemény alakult ki, hogy ma már nem a terrorizmus a fő veszély, hanem a korrupció, a migráció és a szervezett bűnözés. A szakértő hozzátette: „terrorizmus volt, van, lesz”, a gyökereit felszámolni nem lehet, a kérdés csak az, hogy milyen szinten képes ellene védekezni az emberiség.
A közelmúltban – a norvégiai mészárlás kapcsán – hasonlóan nyilatkozott lapunknak Popper György, az IBSSA elnöke is. Mint azt a nemzetközi testőrszövetség elnöke elmondta: a terrorizmus veszélye minden pillanatban fennáll és a világ bármely pontján bekövetkezhet. Popper szerint tökéletes megelőzés és védelem ugyan nem létezik, sokat lehet és kell is tenni a veszély elhárítása és a terrorista cselekmények megakadályozása érdekében. Korszerű biztonságtechnikai berendezésekkel, az ellenőrzés minél teljesebb kiterjesztésével csökkenthető a veszély, a próbálkozások pedig kiszűrhetők.
Forrás: Washington Post/MTI/Biztonságpiac.hu