Az erő, amellyel meztelen talpunk járáskor a földet éri, éppoly egyedi, mint ujjlenyomataink, vagy a többi biometriai, a direkt személyazonosítást lehetővé tévő módszer, mint a DNS-, a tenyérlenyomat-, a szivárványhártya-, az ideghártya- és a hangazonosítás – állítják japán kutatók.
A Royal Society Interface brit tudományos folyóiratban közölt cikk szerint a kutatók bebizonyították, hogy mindenkinek egyedi a járása, így kilencven százalékos pontossággal meg lehet különböztetni az őgyelgőket, a peckesen lépkedőket, vagy a sasszézókat.
A Sinsu Egyetem kutatói több mint száz önkéntes lépteit vizsgálták, azt mérve, hogy járáskor a mezítláb gyalogoló résztvevők sarka, talpa milyen erővel éri a talajt, és lábujjaik hogyan lökik el magukat a földtől. A lábnyommintázatok 99,6 százalékos pontossággal tették lehetővé a résztvevők azonosítását.
A kutatók azonban rámutatnak, hogy a módszer csak akkor működőképes, ha az egyén nem ódzkodik az azonosítástól, hiszen senkinek sem okoz gondot, hogy megváltoztassa a járását.
Forrás: MTI