Orosz lapértesülés szerint Washington kész akár egyoldalúan is csökkenteni atomfegyverkészletét, ha Oroszország nem fogadná el a kölcsönös csökkentésre vonatkozó amerikai javaslatokat, amelyet a moszkvai látogatásra kedden érkező Rose Gottemoeller amerikai külügyi államtitkár terjeszt elő.
A Kommerszant című orosz napilap hétfői számában írt erről névtelenül nyilatkozó, de az amerikai kormányzathoz közel álló forrásra hivatkozva.
A lap úgy tudja, hogy a fegyverzetellenőrzési és nemzetközi biztonsági ügyekben illetékes amerikai külügyminisztériumi államtitkár moszkvai látogatásán terjeszti elő a kölcsönös csökkentésre vonatkozó javaslatot, amely mindkét fél számára gazdasági előnyökkel járna, évente mintegy nyolcmilliárd dolláros megtakarítást jelentene. Ha Moszkva elzárkózik egy ilyen megállapodástól, az Egyesült Államok kész fontolóra venni akár az egyoldalú leszerelést is, a Fehér Ház megpróbálja majd megszerezni a szenátorok kétharmadának támogatását a fegyverzet egyoldalú csökkentésének megkezdéséhez – idézi a lap az említett forrást.
Joe Biden amerikai alelnök február elején a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián már felvetette a témát Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, de – mint a lap írja – „meglehetősen hűvösnek” bizonyult az orosz reagálás.
A Kommerszant emlékeztetett, hogy 2010. április 8-án Prágában Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök aláírta a hadászati támadó fegyverek csökkentéséről szóló új szerződést (START-III). Abban állapodtak meg, hogy a 2002-es moszkvai szerződésben rögzített 2200 nukleáris robbanótöltetet a START-III aláírásától kezdve hét éven belül mindkét ország 1550-re csökkenti. A START-III szerződés további fontos pontja a hadrendbe állított, illetve nem állított hordozóeszközök (a szárazföldi telepítésű interkontinentális rakéták, tengeralattjárók fedélzetén lévő rakéták és hadászati bombázók) számának 800-ra történő csökkentése, miközben a hadrendbe állított hordozóeszközök száma maximum 700 darab lehet.
Az első START-szerződést 1991. július 31-én írta alá George Bush amerikai és Mihail Gorbacsov szovjet elnök Moszkvában. A START-II aláírása 1993. január 3-án, szintén Moszkvában Bush és Borisz Jelcin orosz elnökök nevéhez fűződik — számolt be az MTI.