Nagyobbat nem is tévedhetünk, ha azt hisszük, hogy a hackerek, a „rosszfiúk” és „rosszleányok” az ünnepek előtt, alatt és után az év fáradalmait pihenik ki. Az alábbi válogatást a cert.hu friss híreiből válogattuk.
56 bankkártya csalót tartóztatott le az Europol
56 bank- és hitelkártya csalással gyanúsított személyt vett őrizetbe az Europol egy rajtaütésen. Az Operation Cloning Connection rendőrségi akció során így már 105 bűnözőt tartóztattak le. Az 56 gyanúsítottból egyet Hollandiában, 17-et Olaszországban és 38-at Bulgáriában fogtak el. Ez a bűnszövetkezet a feltételezések szerint 20 európai országból szedte az áldozatait. A bűnözők a becslések szerint napi 50 ezer eurót zsákmányoltak az ATM gépek módosításával, az azokat használó gyanútlan áldozatok kártyaadatainak és PIN kódjainak megszerzésével.
Újabb malware támadás Irán ellen?
A Maher Center, az iráni Computer Emergency Response Team/Coordination Center által kiadott szűkszavú közlemény egy újabb (állítólagos) kibertámadásra hívja fel a nyilvánosság figyelmét, amely Iránt vette célba, és amelyről meglehetősen kevés információ látott napvilágot. Bár a káros szoftver elég egyszerű tervezésű, és nem úgy tűnik, hogy kapcsolatba lehetne hozni az elmúlt időszakban azon a területen pusztító malware-ekkel, képes arra, hogy komoly károkat okozzon azzal, hogy letörli a felhasználói könyvtárakban lévő állományokat, előre meghatározott időben. A bejelentés szerint a káros szoftver szerencsére nem tudott széles körben elterjedni.
Sokkolóan egyszerű betörés az ausztrál hadsereg akadémiája ellen
A hacker, aki ellopta több ezer ausztrál katona személyes adatait egy olyan egyszerű módszert használt, amely a legtöbb modern biztonsági rendszeren csődöt mondott volna. Darwinare, aki saját magát az első „fekete hacker”-nek nevezi, és kapcsolatba hozható az Anonymous-szal, SQL befecskendezéses (SQL injection) technikát használt az elmúlt hónapban, a University of NSW, az Ausztrál Védelmi Erők Akadémiájának adatbázisa ellen. A támadás következtében teljes neveket, születési dátumokat és egyéb adatokat szerzett meg 12000 jelenlegi és korábbi ADFA hallgatóról és oktatóról.
850 millió dollárt keresett egy bűnszervezet
Az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodája (Federal Bureau of Investigation – FBI) a Facebook segítségét felhasználva felszámolt egy nemzetközi bűnszervezetet, amely a legnagyobb, korábban sosem látott mértékű kárt okozta. A nyomozás következtében tíz embert tartóztattak le, akik a Yahos káros szoftvert és annak különböző variánsait terjesztették, amellyel több mint 11 millió számítógépet fertőztek meg. A Butterfly botnet segítségével terjesztett káros szoftverek hitelkártya számokat, banki felhasználói adatokat és más személyes információkat loptak el a fertőzött gépekről. Az FBI tájékoztatása szerint a támadás következtében több mint 850 millió dolláros kár keletkezett.
Kórházi adatbázist titkosítottak a kiberbűnözők
Egy ausztráliai egészségügyi központtól 4000 dollárt (2600 euró) követeltek a zsarolók, miután sikeresen betörtek a szerverekre, és titkosították a páciensek teljes adatbázisát. Az ABC News jelentése szerint az Gold Coast-on található Miami Family Medical Centre egy szerződéses partnert hívott segítségül az adatok biztonsági mentésekből történő helyreállítása érdekében, de nem világos, hogy ez a lépés elegendő volt-e a korábbi állapot visszaállítására.
200 ezer káros program jelenik meg naponta
A Kaspersky Lab kiadta az éves biztonsági összefoglalóját, amelyben áttekintik a 2012-re vonatkozó káros szoftvereket és a kiberfenyegetési statisztikákat. A jelenésben szó esik az Apple Mac rendszereit támadó káros szoftverek terjedéséről, valamint az Android platformot érő folyamatosan növekvő fenyegetésről. A Kaspersky Lab összesen 1,5 milliárd webes támadást hiúsított meg, illetve 3 milliárd fertőzött fájlt blokkolt ebben az évben. Jelenleg naponta átlagosan 200 ezer új káros szoftver fedeznek fel, amely komoly növekedést mutat az év első felében mért 125 ezerhez képest.