A koronavírus-járvány ugyan átmenetileg megtorpanásra kényszerítette az ingatlanárakat, azonban a vészhelyzet elmúltával, valamint a múlt évben hozott kormányzati, a családosok lakáshoz jutását könnyítő támogatások bevezetésével, illetve az új építésekre vonatkozó kedvezményes, 5%-os lakásáfa visszavezetésével a lakásárak jelentős emelkedést mutatnak.
A jelenlegi magyarországi lakásállomány elavult, szükség van új építésű lakásokra, és a budapesti lakáspiacon van is belőlük kínálat, a darabszám tekintetében évtizedes csúcsok dőltek meg. Az árak itt is jelentősen felfelé mozognak.
A használt ingatlanok piacán is áremelkedés mutatkozik, továbbá várható a következő évben. A korábbi trendeknek megfelelően a belvárosi, valamint a peremkerületek és az agglomeráció ingatlanjainak árai emelkedtek, azonban a korábban kevésbé felkapott környékek is egyre népszerűbbek, ott is növekedtek az árak.
A budapesti lakásárak alakulása kerületenként
Noha az egyes kerületekben nem azonos a lakásárak drágulásának mértéke, összességében az áremelkedés minden kerületben egységes és töretlen, és kétszámjegyű. Az egyes területek lakásainak árai jelentős eltéréseket mutatnak, nagyok a szélsőségek. Az Ingatlannet.hu kínálatában szereplő budapesti lakások esetében is ez látható.
A használt ingatlanok piacán is jelentős különbségek mutatkoznak. A téglalakások tekintetében is nagyok a különbségek. A főváros XX. és XXI. kerületében a legalacsonyabbak a négyzetméterárak, itt 550-570 ezer Ft/m² a lakások átlagára, de ehhez közeli még a IV., X. és XIX. kerületekben. Ezzel szemben az I., II. és V. kerületekben már 1 millió Ft feletti négyzetméterárak sem meglepőek.
Jelentős változások a kerületek sorrendjében
Évek óta az V. kerület van az élen a legdrágább lakások tekintetében, ez nem is változott 2021-ben sem. A másik véglet a XXI. kerület, ahol a legolcsóbbak a lakások. A két pólus között átlagosan mintegy 680-700 ezer Ft/m² árkülönbözet mutatkozik, ami extrémnek nevezhető.
A további sorrendben jelentős változások voltak, a korábbi csúcstartók között szereplő XI. kerület kissé visszacsúszott, ellenben a XXIII. és XVII. kerület tíz, illetve öt helyet ugorva előretört. A korábban egyik legdrágábbnak számító XII. kerület, a Hegyvidék lakásárai meglepő módon a fővárosban egyedüli kerületként, csökkentek.
A budapesti lakáspiac jellemzője még, hogy 2021-ben az átlagárak magasabbról indultak.
Mi várható?
A tendenciák alapján a pandémia sokadik hulláma már nem lesz hatással az ingatlanárak alakulására, mivel a kormány családbarát intézkedéseinek hatására a gazdaság ezen szegmense felélénkült, és ez meg is marad.
A járvány első és második hulláma által okozott csekély ingatlanár-csökkenés a befektetőknek kedvezett, ennek hatására az igényesebb körzetek felértékelődtek, és már nemcsak az I., II. és V. kerületekben, hanem a XII. kerületben is átlépi a lakások átlagos négyzetméterára az 1 millió forintos lélektani határt. Összegezve elmondható, hogy nem lesznek olcsóbbak a budapesti lakások.