Csütörtöktől kezdődően az orosz kiberbiztonsági vállalat, a Kaspersky törölte a kártevőirtó szoftverét az Egyesült Államokban lévő ügyfelek számítógépeiről, és automatikusan lecserélte az UltraAV vírusirtó megoldására.
Ez azután történt, hogy a Kaspersky úgy döntött, kivonul az Egyesült Államokban piacáról és elbocsátja az ottani alkalmazottait, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok kormánya júniusban felvette a Kaspersky-t az Entity List-re, ami az Egyesült Államok kormánya által összeállított, nemzetbiztonsági szempontból aggályosnak ítélt külföldi személyek, vállalatok és szervezetek listája, amely bizonyos technológiák és áruk tekintetében exportkorlátozások és engedélyezési követelmények hatálya alá vonja őket.
Június 20-án a Biden-kormányzat bejelentette, hogy 2024. szeptember 29-től kezdődően betiltják a Kaspersky vírusirtó szoftverének értékesítését és frissítéseit az Egyesült Államokban, a potenciális nemzetbiztonsági kockázatok miatt.
Július elején a Kaspersky közölte a, hogy július 20-án megkezdi üzleti tevékenységének bezárását és az alkalmazottak elbocsátását az értékesítési és terjesztési tilalom miatt. Szeptember elején a Kaspersky e-mailben is értesítette ügyfeleit, biztosítva őket arról, hogy a Kaspersky szoftver és frissítések értékesítésének megszűnése után is „megbízható kiberbiztonsági védelmet” fognak kapni az UltraAV-tól (amely a Pango Group tulajdonában van).
Azonban ezek az e-mailek nem tájékoztatták a felhasználókat arról, hogy a Kaspersky termékeit hirtelen törölni fogják a számítógépeikről, és előzetes figyelmeztetés nélkül UltraAV-ra cserélik.
Számos online ügyféljelentés szerint, az UltraAV szoftverét előzetes értesítés nélkül telepítették a számítógépeikre, és sokan aggódtak, hogy eszközeiket kártevők fertőzték meg.
A helyzetet tovább rontotta, hogy míg néhány felhasználó el tudta távolítani az UltraAV-t a szoftver eltávolítójával, azok, akik eltávolító alkalmazásokkal próbálták meg törölni, azt tapasztalták, hogy az újraindítás után újratelepült, ami további aggodalmakat okozott a felhasználóknál.
Néhányan azt is észrevették, hogy az UltraVPN is telepítve van, valószínűleg azért, mert Kaspersky VPN-előfizetésük volt.
Nem sokat tudni az UltraAV-ról azon kívül, hogy a Pango Group része, amely több VPN márkát (például Hotspot Shield, UltraVPN és Betternet), valamint a Comparitech-et (egy VPN szoftvereket értékelő weboldal) is üzemelteti.
„Ha fizetős Kaspersky ügyfél vagy, akkor a váltás befejezése után az UltraAV védelem aktív lesz az eszközödön, és kihasználhatod az összes további prémium funkciót,” mondja az UltraAV hivatalos weboldalán egy, a Kaspersky szoftverről való kényszerített váltásnak dedikált oldalon.
Egy Kaspersky alkalmazott is megosztott egy hivatalos nyilatkozatot a vállalat hivatalos fórumain az UltraAV-ra való kényszerített váltásról, mondván, hogy „partnerséget kötött az UltraAV vírusirtó szolgáltatóval annak érdekében, hogy biztosítsa az USA-ban lévő ügyfelek folyamatos védelmét, akik már nem férnek hozzá a Kaspersky védelméhez.”
A vállalat állítása szerint az UltraAV hasonló funkciókkal rendelkezik, mint a Kaspersky termékei, és arra kérte az ügyfeleket, hogy tekintsék meg az UltraAV weboldalán található GYIK oldalt, vagy lépjenek kapcsolatba a cég ügyfélszolgálatával további információkért.