A jelenlegi gazdasági válság nyomán egyes bűnözői csoportok megerősödhetnek, mivel nagy mennyiségű mozgatható (likvid) készpénz-állománnyal rendelkeznek, és ezeket a forrásokat már elő is „készítették” – mondta az Európai Parlamentben (EP) egy meghallgatáson a napokban Pietro Grasso, Olaszország maffia-ellenes ügyésze.
Az EP maffia elleni bizottsága előtt Grasso kitért arra is, hogy a jelenség nem csupán Európában jellemző: minden olyan államra igaz ez az állítás, ahol meggyengült a gazdaság és a bűnözők képesek befolyásolni a politikusokat.
Egyetért az olasz ügyésszel Jean-Francois Gayraud, a francia rendőrség főintendánsa is. Európa belső piacain a pénzügyi struktúrák kriminalizálódásának lehetünk szemtanúi – véli Gayraud.
Létező problémáról van szó, egyes országokban a nemzeti politikát és a pénzpiacokat is áthatja ez a jelenség – írja az EUobserver.com.
Ráadásul ez a jelenség nem is újkeletű. Antonio Maria Costa, az ENSZ szervezett bűnözés elleni osztályának, a bécsi székhelyű UNODC korábbi igazgatója egy áprilisi blogbejegyzésben arról írt, hogy az a pénz mentette meg a bankokat a pénzügyi válságtól, amelyet a kábítószer-kereskedők juttattak a pénzügyi rendszerbe.
Az ENSZ-szel és egyes uniós intézményekkel is együttműködő francia kriminológus, Michel Koutouzis legújabb könyvében azt állítja, hogy a szervezett bűnözői csoportok előszeretettel vásárolnak államkötvényeket is.
Az EUobserver.com értesülései szerint az Európai Parlament egy akciótervet dolgozna ki a jelenség uniós szintű kezelésére. Koutouzis ugyanakkor a brüsszeli online lapnak úgy fogalmazott, hogy éppen ez a probléma. A hatóságok körében kedvelt gyakrolat, hogy megfigyelnek, tanulmányoznak, bizottságokat és intézményeket hoznak létre, holott mindenki tisztában van azzal, mi történik. Csak éppen cselekedni nem akar senki – mondta a kriminológus.
Mindazonáltal az Európai Uniós intézmények önmagukban nem védettek a korrupció ellen. Giovanni Kessler, az EU csalás elleni hivatalának (Olaf) vezetője a napokban kijelentette: a szervezett bűnözés felelős az EU költségvetésében történt „pénzügyi pusztítás” mintegy 40 százalékáért.
Forrás: EUobserve.com/Biztonságpiac.hu