Nyilvánosságra hozták a manőverező robotrepülőgépek új generációjára vonatkozó terveiket az angolok. A teljesen új elképzeléseken alapuló, lopakodó cirkálórakéta képességei – és ára – messze felülmúlják a jelenleg használtakét.
A Perseus 3 Mach sebessége mintegy háromszorosa a mostani cirkálórakétákénak, lopakodó, vagyis csak másodpercekkel az 5 méter hosszú, 800 kilós rakéta becsapódása előtt jelenik meg a radarok képernyőin. Repülés közben „szüli meg gyermekeit” – két kisebb, akár külön célpontra irányítható rakétát, amelyek megzavarják a légvédelmet, így lelövését is megnehezítik. A 800 ezer fontba kerülő, torlósugár hajtóműves, rendkívül pontos eszközzel kívánják leváltani az Exocet és a Storm Shadow cirkálórakétákat. Természetesen egyaránt alkalmas lesz tengeri és szárazföldi célpontok leküzdésére – írta a Telegraph. Radar és lézerradar keresővel szerelik fel, amelyeknek akkora a felbontása, hogy az egyes épületeket is meg tudja különböztetni egymástól. Hadihajókat és vadászgépeket fegyvereznek majd fel az új rendszerrel, amely várhatóan 2030-ra készül el. Bár alapvetően hajókon való elhelyezésre szánják, minden platformról indítható, amely alkalmas Exocet vagy Harpoon rakéták bevetésére.
A hatótávolsága legalább 300 kilométeres lesz, még a tengerfelszínhez tapadó repülésnél is képes a hangsebesség több mint kétszeresének elérésére. A két bébi-rakétája 40-40 kilós, kis robbanófejjel, a teljes robbanó töltet 200 kilogrammos. Egyes támadásoknál, ha ezt tartják hatásosabbnak, mert az elsődleges célban nagyobb rombolást akarnak elérni, a rakéta az alrakétáit a törzsében tartva csapódik be, mondta el Lionel Mazenq projektmenedzser. Moduláris felépítése miatt azonban a Perseus más robbanó töltetekkel is felszerelhető lesz – írta az Aviation Week..
A CVS401 Perseus terveinek kialakításában azok korai szakaszától részt vett a brit és a francia haditengerészet – mondta el a tervező, s majdani gyártó, az MBDA műszaki csoportjának igazgatója. A britek által Líbiában és Afganisztánban bevetett rakéták kétharmadát ez a cég gyártotta. A vállalatot 2001 decemberében hozta létre az Aérospatiale-Matra Missiles (EADS), a Finmeccanica és a Matra BAe Dynamics fúziója. Árbevétele 2010-ben 2,8 milliárd euró volt, rendelésállománya 10,8 milliárd, és több mint 3000 rakétát gyártott. Több mint 90 hadsereggel folytat együttműködést. Termékei között van az AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakéta, a Mistral és a Rapier föld-levegő rakéta, a Seawolf, az Apache és származékai, mint a Storm Shadow levegő-föld rakéta, az Exocet és a Sea Skua hajó elleni rakéták, a MILAN, az ERYX és a HOT páncélelhárító rakéták.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János