Az Egyesült Államoknak 2017 után is használnia kell az afganisztáni Bagram légi bázist – amerikai sajtóértesülések szerint ezt szorgalmazza az amerikai védelmi minisztérium.
A The New York Times és a Fox televízió kedden arról számolt be, hogy a Pentagon már meg is tette javaslatát a kormányzatnak, miszerint az Egyesült Államok még jó ideig ne mondjon le Bagramról. A javaslatot egyébként éppen akkor terjesztette elő, amikor Barack Obama elnök októberi ígéretének megfelelően áttekinteni készül a csapatkivonás menetrendjét. Az elnök ugyanis azt ígérte, hogy 2016-ban még 9800 amerikai katona állomásozik Afganisztánban, létszámukat később 5500-ra csökkentenék.
A Kabultól mintegy húsz kilométernyire északra lévő bagrami légi bázis státusa létfontosságú az amerikaiak és szövetségeseik számára. „Ha nem marad megfelelő létszámú katonai erő Afganisztánban, akkor az egész ország pokollá változik” — idézett a Fox televízió kedden egy magát megnevezni nem akaró magas rangú tisztségviselőt.
A The New York Times hétfőn azt szivárogtatta ki – ugyancsak meg nem nevezett tisztségviselőre hivatkozva -, hogy a Fehér Ház mérlegeli a Pentagon javaslatát. Tisztségviselők szerint ugyanis a légi bázis „túl értékes”, és nem szabad bezárni, mert félő, hogy Afganisztán tovább destabilizálódik. Hírek szerint ugyanis a kormányellenes muzulmán tálib lázadók immár az ország területének harminc százalékát uralják, és fokozatosan teret nyernek.
A bagrami légi bázison támadó harci repülőgépek és helikopterek állomásoznak, és a bázisról különleges hadműveletek indíthatók. Az amerikai légierő F16-os harci gépei szintén Bagramban vannak, innen indítják támadásaikat a tálibok és más dzsihadista csoportok ellen. Az amerikai hadseregnek egyébként még két katonai támaszpontja van Afganisztánban, mégpedig Dzsalalábádban és Kandahárban, ahonnan szintén lehet indítani drónokat is. 2011-ben a dzsalalábádi bázisról indították az Oszama bin Laden al-Kaida-vezető pakisztáni otthona elleni akciót is, amelyben végeztek a terroristavezérrel.
Persze, hogy szorgalmazza, nem az az afganisztáni helyzet izgatja, hanem az, hogy jelentős légi erőt tud állomásoztatni az „ősellenség” közelében. Ennyi és semmi több!