A félelem, az idegesség és az aggodalom természetes emberi érzelmek, bizonyos szituációk esetében normális, ha így reagálunk. Ám ha folyamatosan félelemben élünk, akkor is, ha semmi okunk sincsen rá, az már mindenképp figyelmeztető jel.
Mit nevezünk generalizált szorongásnak?
Ez egy pszichés betegség, amelyet mindenképp kezelni kell, például a Swan Lake Központ intenzív terápiája keretében.
A megértéséhez vegyünk egy egyszerű példát: a párunk nem ért haza a munkából a megszokott időben, és hiába hívjuk, a telefonját sem veszi fel. Mi ilyenkor a normális reakció? Nyugtázzuk a dolgot, hogy biztosan csak elment bevásárolni hazafelé menet, és lenémítva maradt a mobilja. Hamarosan úgyis hazaér, vagy visszahív.
Mi az eltúlzott reakció? Ha azonnal stresszelni kezdünk, a szemünk előtt különböző rémképek jelennek meg halálos közúti balesetekről, hirtelen szívrohamról és ehhez hasonlókról. Teljesen pánikba esünk, hogy szerettünket hatalmas baj érte, és kétségbeesetten elkezdjük hívogatni a környékbeli kórházakat.
Az első esetben úgy viselkedünk, ahogy egy egészséges ember tenné, a másodikban azonban a szorongás átveszi felettünk az uralmat. A generalizált szorongásban szenvedő emberre jellemző, hogy a mindennapos eseményekre túlzott aggodalmaskodással reagál.
Mi okozhat generalizált szorongást?
A betegség pontos okai mindmáig ismeretlenek az orvostudomány számára, de akadnak olyan tényezők, amik hozzájárulhatnak megjelenéséhez.
Ilyen például a genetika, ugyanis megfigyelhető, hogy a szorongás nagyobb arányban jelentkezik azoknál, akiknek a felmenőik között is található olyan személy, aki ebben szenvedett.
Egy másik lehetséges ok az agyi biokémiai folyamatok rendellenes működése, a neurotranszmitterek ideális szintjének eltolódása. Ilyenkor az egyes szituációkra adott reakció túlzó lehet, ami szorongást okozhat.
Illetve nem hagyhatjuk figyelmen kívül a környezeti tényezőket sem. A stresszes életmód, az átélt traumák, a családi, párkapcsolati problémák, illetve függőséget okozó szerek (nikotin, alkohol, drog) is kiválthatnak szorongást.
Felmérések szerint csak Magyarországon mintegy félmillió embert érint ez a betegség, ám közülük sokan nem kérnek segítséget, mert azt hiszik, egyedül is meg tudnak birkózni vele. Ám egy szakember bevonásával sokkal jobbak az esélyek a gyógyulásra és az életminőség javulására.
Hogyan kezelik a generalizált szorongást?
A kezelés általában kétféle módon történik, gyógyszerekkel és pszichoterápiával. Az első abban segít, hogy a beteg nyugtalansága, feszültsége csökkenjen. A végleges megoldást azonban a pszichológusi segítség jelenti, például a kognitív viselkedésterápával kombinált dimamikus pszichoterápia, amellyel lehetővé válik, hogy a beteg megtanulja leküzdeni az állandó aggodalmaskodást és ugyanakkor fény derüljön a szorongást okozó lelki tényezőkre is.
Sokszor olyan ez, mint amikor a sötétben felkapcsoljuk a villanyt: az addig félelmetes szörnyekről kiderül, hogy a kintről beszűrődő lámpa fényjátékai voltak…