A hackerek már jó ideje küldenek vírusokat e-mail útján. A kiberbűnözés e módja még a mai napig nem ment ki a divatból. Rengetegen kaphatnak a céges vagy a privát postafiókjukba olyan üzeneteket, amelyek hamis linket tartalmaznak.
Mi történik, ha valaki egy ilyen linkre kattint?
Aki nem győződik meg egy e-mail feladójának személyazonosságáról, és meggondolatlanul rákattint egy bizonytalan linkre, az nagy kockázatnak teheti ki saját magát vagy az adott céget, amelynél dolgozik. Egyetlen klikkeléssel ugyanis könnyedén utat lehet nyitni például a zsarolóvírusok számára, hívja fel minderre a figyelmet a weboldalán a Sybell.
Egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak a kiberbűnözők
Míg régen meglehetősen könnyű volt kiszúrni azt, ha egy levél potenciálisan veszélyes mellékletet vagy linket tartalmazott, addig manapság már egyre nehezebb az ember dolga. A rossz szándékú személyek, szervezetek gyakran hivatalos intézményeknek, szolgáltatóknak adják ki magukat, vagy épp megbízható személyeknek álcázzák magukat. Sokszor olyanok is áldozatul esnek elektronikus leveleiknek, akik általában körültekintően szörfölnek a weben.
Mostanság igen gyakori, hogy egyes pénzintézetek nevében írnak e-mailt a kiberbűnözők. Sokszor az ilyen elektronikus levelek fejléce és szövegezése is megtévesztésig hasonlít a bankok által küldött üzenetek arculatához, stílusához.
Így lehet lebuktatni a csalókat
Bár a levél feladójának neve, az üzenet tárgya becsapós lehet, egy dolgot nem tudnak elrejteni a hackerek. Ez pedig nem más, mint az e-mail címhez használt domain. Ezt könnyen lehet ellenőrizni, ha megvizsgáljuk nemcsak a feladó nevét, hanem a pontos e-mail címét is.
Persze az is megtörténhet, hogy valakinek hozzáférnek a bűnözők az e-mail fiókjához, majd az ő nevében írnak üzenetet. Ezt a típusú csalást már nehezebb kiszúrni. Ugyanakkor a virustotal.com nevű weboldallal a kicsit is gyanúsnak tűnő hivatkozásokat érdemes megvizsgálni. Ez az online eszköz az URL-ek mellett az IP-címek valamint a feltöltött fájlok átvizsgálására egyaránt alkalmas. Jó hír, hogy a szoftver használatáért még fizetni sem kell.
Adatbázisa olyan kiberbiztonsági cégek szüntelenül frissülő adataiból épül fel, mint a méltán elismert ESET, a Ksapersky valamint a BitDefender. Ezek a listák a felsorolt cégek termékei által készített káros és adathalász weboldalakat tartalmazzák.
Így működik az URL vizsgáló eszköz
Az egyes URL-ek megvizsgálása rendkívül egyszerű, és nem is emészt fel sok időt. Egyszerűen csak be kell másolni az alkalmazásba a szóban forgó linket. Amennyiben egy piros felkiáltójelet mutat a rendszer, akkor minden bizonnyal egy káros weboldallal van dolgunk, amit jobb nem megnyitni. Ellenkező esetben könnyen veszélybe kerülhetnek akár a személyes adataink is.
A VirusTotalt érdemes rendszeresen használnia annak, aki gyakran vált szöveges üzeneteket e-mail formájában. Így ugyanis a legfurfangosabb csalások jelentős része is kiküszöbölhetővé válik.