Fegyverembargót rendelt el a jemeni lázadók ellen hétfőn az Európai Unió, valamint vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtotta Abdul-Malik al-Húszit, a síita húszik vezetőjét és a volt elnök, Ali Abdalláh Száleh Ahmed nevű fiát.
Az Európai Unió az ENSZ Biztonsági Tanácsának április határozatára alapozza döntését – közölte a közös külpolitika terén meghatározó jogkörökkel rendelkező, a tagállamok kormányainak képviselőiből álló tanács sajtószolgálata Brüsszelben. Abdul-Malik al-Húszi és Ahmed Ali Abdalláh Száleh ellen a „Jemen békéje és stabilitása ellen elkövetett tetteik miatt” rendelt el célzott büntetőintézkedéseket az Európai Unió. A tanács szerint mindketten kulcsszerepet játszottak a húszi felkelők katonai térhódításának elősegítésében.
Az egykori államfőt és a húszik két további vezetőjét már tavaly vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtotta az ENSZ és az Európai Unió. A tanács közleménye szerint a fegyverembargó a szankcióval sújtott valamennyi természetes és jogi személyre vonatkozik.
Jemenben az Irán támogatását élvező síita húszik harcolnak a külföldre menekült elnök, Abed Rabbo Manszúr Hádi erői ellen. A Száleh volt államfőhöz hű csapatok a lázadók oldalán küzdenek. A húszik visszaszorításának érdekében Szaúd-Arábia nyolc arab ország támogatásával márciusban légi hadműveletet indított.
Az EU-tagországok külügyminiszterei tavasszal elítélték a húszik és az egykori elnökhöz hű erők által végrehajtott egyoldalú lépéseket, és az erőszak azonnali abbahagyására szólították fel őket. Az unió álláspontja az, hogy csak átfogó tárgyalásokat követően születő, széleskörű politikai konszenzus hozhatja el a tartós rendezést, állíthatja helyre a békét, s őrizheti meg az ország területi egységét, szuverenitását és függetlenségét.