A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) február 18.án, csütörtökön sajtótájékoztatót tartott „A magánbiztonsági iparág szerepe a terrormegelőzésben” címmel. A kamara vezetői, Valenta László társadalmi elnök, Német Ferenc elnök és Pataki Rezső szakmai elnökhelyettes a növekvő terrorfenyegetettségről, az ágazatban rejlő kihasználatlan kapacitásokról, illetve a Belügyminisztérium és az SZVMSZK között megkötendő stratégiai együttműködési megállapodásról számoltak be.
A tájékoztatón elhangzott, hogy nagy kihívásokkal küzd a magánbiztonsági iparág. A ágazat társadalmi vezetői úgy látják, alkalmazkodni kell a változó helyzethez, és a döntéshozókat megfelelő információval kell ellátni. A Stade de France példáját felhozva- ahol egy biztonsági őr akadályozta meg a nagyobb katasztrófát- igazolja, hogy idehaza is nagy szükség van a magánbiztonsági ágazatra, a jól képzett vagyonőrökre. A kamara erre a küldetésre szeretne felkészülni és az iparágat felkészíteni.
Valenta László az elmúlt év kapcsán elmondta, volt már sikeresebb éve a kamarának, tavaly folyamatos pénzügyi nehézségekkel küzdöttek. Jó hír, hogy idén biztosítottnak tűnik a kamara működése. Mint elmondta, dolgoznak azon, hogy mint szakmai kamara olyan programot adjanak ki, amelynek segítségével a cégek és a vagyonőrök készek legyenek megoldani speciális helyzeteket, megelőzni esetleges terrorcselekményeket.
A társadalmi elnök szerint jogszabályváltozások szükségesek az új helyzetben. Tudomása szerint a magánbiztonsági törvény hamarosan meg fog jelenni, a kötelező kamarai tagságot vissza fogják állítani, mert ebben az ágazatban százezer ember dolgozik bizalmi munkakörben, amit csak egy szakmai kamara tud ellenőrizni. Ezért „cserébe” a szolgáltató kamara képzést, továbbképzést, és biztosítást ad majd a tervek szerint, de feladata lehet bizonyos speciális panaszügyek elbírálása is. Bár idén biztosan nem lesz kötelező a kamarai tagság, a jövő év elejére már várhatóan elkészülnek a jogszabályváltozások.
Az év végére megszülethet a magánnyomozókra vonatkozó jogszabályi változtatás is, amelyekről kikérték a szakma véleményét is, ezért az ágazat készen áll az új jogszabályokra.
A kamara auditálni fogja a cégeket, amely bizonyos normatívákon fognak alapulni, most még önkéntes alapon, később várhatóan kötelező formában és kiterjesztve minden olyan magánvállalkozásra, amely biztonsági szolgáltatást nyújt vagy terméket forgalmaz, telepít.
Pataki Rezső a kritikus infrastruktúrák védelme kapcsán elmondta, a kormány jól kezeli a migrációból fakadó jelenlegi krízishelyzetet. Ám a terrorfenyegetettség kapcsán egyre fontosabb szerepe lesz e területek védelmének.
Német Ferenc megjegyezte, nem az a kérdés, hogy lesz e terrorcselekmény, hanem az, hogy hol és mikor. Az ágazati kollektív szerződés akár még az év első felében megvalósulhat mondta el az elnök. Hozzátette: ez azonban elsősorban a szakszervezetek hatásköre. Kiemelte, hogy a rezsióradíj bevezetése felívelő irányba indította el a vállalási árakat. Mint hozzátette, a magánbiztonsági törvény a jövő év elején születhet meg, a szakmának nagyon fontos, hogy megszülessen az új jogszabályi háttér.
Nyilvános adatok szerint csak 76 500 vagyonőr végezte el a kötelező szakmai továbbképzést miközben a kamara szerint százezer vagyonőr dolgozik. Hová tűnt huszonöt-harmincezer vagyonőr, a kamarának milyen elképzelése van a hiányzó létszám pótlásáról – érdeklődött a Biztonságpiac.hu.
Valenta szerint nem tűntek el a vagyonőrök, egy részük vizsga nélkül, sokan egyéb formában végzik ugyanazt a tevékenységet, mint portás, kapust, takarító. A társadalmi elnök ezt a jelenséget nagyon károsnak, megszüntetendőnek nevezte. A jelenség ráadásul munkaerőhiányt is okozott a piacon. Ez idővel magasabb béreket fog generálni a piacon az őrök számára, amit a kis cégek nem fognak tudni megfizetni. Véleménye szerint a nagyobb vagyonvédelmi társaságok szerepe ezért egyre jelentősebb lesz, belőlük is feltehetőleg 60-70 marad talpon.
Öt évvel ezelőtt, 2011-ben volt igazolványcsere, akkor 165 ezer fő váltotta ki, az elmúlt öt évben pedig összesen 144 ezer igazolványt adott ki a kamara – emlékeztetett Német. Véleménye szerint közel ötvenezer fő hagyta el a szakmát, vagy folytatja más tevékenységben ugyan ezt a munkát. Hozzátette, idén ismét tömeges lesz az igazolványcsere.